Wczytuję dane...

Jak prawidłowo i skutecznie myć ręce? - profilaktyka

Mycie rąk najlepszą profilaktyką

 

Mycie rąk to nawyk, ale czy robimy to odpowiednio, aby ustrzec się przed działaniem bakterii, drobnoustrojów i zapobiec groźnym chorobom, jakie nieustannie na nas czyhają? Nie bez przyczyny w kampaniach telewizyjnych wciąż przemyca się problem częstego mycia rąk. Uczymy tego dzieci w przedszkolach i w domach. Wciąż powtarza się, że wiele chorób współczesnego świata ma swój początek właśnie na dłoniach i warto dbać o ich higienę.

Gdyby móc gołym okiem zobaczyć, jak wiele bakterii skrywa się pomiędzy palcami, w zakamarkach naszych dłoni, z pewnością nie wykonywalibyśmy tej czynności z takim pośpiechem. Dokładne czyszczenie rąk usuwa aż 90% zarazków, jakie się na nich mieszczą. Pierwszą i podstawową zasadą odpowiedniego mycia rąk jest używanie ciepłej wody z mydłem. Nie wystarczy wyłącznie podłożyć rąk pod kran, z którego płynie zimna woda.

Ręce myj cierpliwie

 

Wagę prawidłowego mycia rąk podkreśliła światowa organizacja UNICEF ustanawiając dzień 15 października światowym dniem mycia rąk. Okazuje się, że wiele chorób ma swój początek właśnie na nieumytych dłoniach. Są to m.in. zatrucie pokarmowe bakterią E coli, wirusowe zapalenie wątroby typu A, tasiemiec, salmonella, gronkowiec.

Dłonie są siedliskiem dla trzech rodzajów drobnoustrojów:

  • flora przejściowa – groźne i mogące być źródłem zakażenia

  • flora infekcyjna – chorobotwórcze

  • flora stała – niegroźne i niezbędne dla zachowania prawidłowego funkcjonowania skóry

Co ciekawe, na skórze kobiecych dłoni znajdziemy większą ilość bakterii i to nie dlatego, że mniej dbają o higienę, bo to nieprawda. Kobiece PH sprzyja ich rozwojowi, a skóra jest cieńsza, stąd większe ryzyko namnażania mikrobów. To właśnie na kciuku znajduje się cała paleta barwna drobnoustrojów. Tam gromadzą się zwykle najchętniej, a to właśnie o kciuku często zapominamy podczas czyszczenia rąk.

Suszenie rąk

 

Według fińskich badań najlepszym sposobem suszenia rąk są urządzenia podające jednorazowe ręczniki bawełniane. Po skorzystaniu z takiego ręcznika natychmiast ląduje on w koszu i warto przy tym zwrócić uwagę, aby nie dotykać kosza na odpadki.

Tak popularne suszarki elektryczne niekoniecznie cieszą się dobrą opinią naukowców badających higienę mycia i suszenia dłoni. Otóż osuszanie rąk następuje w wyniku działania ciepłego powietrza, a takie wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja namnażaniu drobnoustrojów. Ponadto wokół tego rodzaju urządzeń unoszą się bakterie. Znaleziono tam nawet bakterie E coli. Użytkownik musi więc stać w samym centrum rozmnażania się bakterii. Owszem, to rozwiązanie jest często stosowane w toaletach publicznych z czysto ekonomicznych względów. Jednorazowy papier do rąk jest kosztowniejszy, aniżeli ciepłe powietrze wydobywające się przez kilka sekund z urządzenia. Dodatkowo ma to także pozorny aspekt higieniczny, ponieważ wszyscy mamy wówczas wrażenie, że pomieszczenie jest czyste i schludne, podczas gdy bakterie i drobnoustroje mają przecież zdolność unoszenia się w powietrzu, z czego chętnie korzystają.

W domu warto używać mydła w płynie wydobywającego się z dozownika. Każdy z domowników powinien mieć swój własny ręcznik do wycierania twarzy i rąk. Należy go zmieniać co kilka dni, prać w temperaturze min. 60 stopni oraz doprowadzić do całkowitego wyschnięcia i przewietrzenia. Starajmy się nie korzystać z ręczników z frotte lub z innych materiałów w toaletach publicznych, biurach itp., ponieważ na nich znajduje się masa różnych bakterii. Papierowy ręcznik będzie w tym wypadku odpowiedni.

Instrukcja prawidłowego mycia rąk

 

Ręce myjemy zwykle zdecydowanie za krótko, niż to konieczne. Mycie rąk powinno trwać od 40-60 sekund. Oto wskazówki, które zostały ustanowione przez światową Organizację Zdrowia:

  1. Zmocz ręce pod strumieniem ciepłej wody

  2. Nabierz na dłonie mydło

  3. Wcieraj mydło w skórę ocierając dłoń o dłoń

  4. Myj dłoń jedną o drugą, także między palcami i po stronie grzbietowej

  5. Zegnij palce i myj dłonie ruchami przeciwnymi

  6. Ruchami rotacyjnymi myj kciuk jednej dłoni drugą dłonią i na odwrót

  7. Ruchami okrężnymi myj wewnętrzną część dłoni

  8. Opłucz ręce strumieniem wody

  9. Osusz ręce czystym, papierowym ręcznikiem

  10. Zakręć kran przy użyciu papierowego ręcznika

Kiedy należy myć ręce?

  • po powrocie do domu,

  • przed posiłkiem,

  • po opuszczeniu z toalety (publicznej i domowej),

  • po kontakcie ze zwierzętami,

  • po kichaniu, kaszlu i czyszczeniu nosa,

  • w pracy, na wakacjach, u znajomych itp.

Podsumowując to właśnie mycie rąk jest najlepszym dostępnym sposobem profilaktyki zdrowotnej. Czyszczenie rąk po skorzystaniu z bankomatu, wyjściu ze sklepu, podróży komunikacją miejską itp. może nas ustrzec przed wirusem grypy czy gronkowcem złocistym. O 25% zmniejszamy wówczas ryzyko zachorowania na choroby układu oddechowego i o 40% objawy biegunki. Pilnujmy się na każdym kroku przed dotykaniem twarzy, nosa, ust jeśli trzymaliśmy właśnie rączkę w tramwaju, wózek zakupowy, pieniądze itp. To właśnie w ten sposób bezpośrednio przenosimy zarazki do układu pokarmowego, co w najlepszym wypadku będzie groziło biegunką, a w najgorszym nawet śmiercią.