Jak przygotować łazienkę do potrzeb niepełnosprawnych?
Łazienka to niezbędne miejsce w codziennym funkcjonowaniu. To właśnie w tym pomieszczeniu każdy z nas powinien czuć się dobrze, swobodnie i wygodnie. Łazienka dla osób niepełnosprawnych powinna być maksymalnie funkcjonalna i bezpieczna. Ponadto powinna zapewniać swoim użytkownikom intymność.
O co należy zadbać, aby niepełnosprawni czuli się dobrze w łazience i aby korzystanie z tej łazienki było wygodne? Zacznijmy od tego, że poprawa funkcjonalności nastąpi w momencie, kiedy zlikwidujemy wszelkie bariery architektoniczne, a więc progi, brodziki prysznicowe, zbyt wysoko zawieszone umywalki czy toalety.
Patrząc na rozmaite rozwiązania jakościowe, w pierwszej kolejności warto zadbać o odpowiednią przestrzeń manewrową, zwłaszcza gdy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim. Zaleca się, aby w pomieszczeniu, w którym urządzono toaletę pole manewrowe nie było mniejsze niż 150x150. Bardzo ważną kwestią są również poręcze. Dobór poręczy dla osób niepełnosprawnych powinien zależeć od kształtu łazienki i rozmieszczenia w niej umywalki i miski ustępowej.
W łazience, z której korzystają niepełnosprawni powinny być zamontowane poręcze uchylne lub stałe, po dwie przy umywalce i dwie przy misce ustępowej. W łazience dla osoby niepełnosprawnej nie powinno być żadnych progów. Również drzwi powinny być odpowiedniej wielkości. Za standard przyjmuje się drzwi o szerokości 100cm.
Wymiary i funkcjonalność
W toaletach dla niepełnosprawnych zaleca się miski ustępowe podwieszane lub kompaktowe wraz z systemem uchwytów i poręczy. Prawidłowo urządzona toaleta dla niepełnosprawnych powinna gwarantować wystarczająco dużo miejsca pomiędzy WC a tylną ścianą toalety – jest to min. 70cm. Odległość taka pozwala na wygodne ustawienie wózka w optymalnej pozycji, wzdłuż miski ustępowej.
Należy również zwrócić uwagę, aby wysokość miski ustępowej była dostosowana do wysokości siedziska wózka i wynosiła około 48cm od posadzki. Aby umożliwić osobie niepełnosprawnej transfer boczny z wózka na miskę ustępową, jej długość powinna mieć 7cm. Jeśli chodzi o umywalkę, to jej szerokość nie powinna być mniejsza niż 60cm. Długość umywalki powinna wynosić minimum 55cm, a jej górna krawędź powinna wynosić 80cm od posadzki.
A co z lustrem? Najlepiej postawić na lustro uchylne z regulacją kąta nachylenia. Wówczas osoba siedząca na wózku będzie mogła swobodnie z niego korzystać. Prawidłowa wysokość montażu lustra to 85-200cm.Zaleca się wybranie lustra o wysokości 100cm. Wszelkie meble, szafki i szuflady muszą być tak rozplanowane, aby z jednej strony nie zajmowały wolnej powierzchni manewrowej, a z drugiej były w pełni dostępne. Szafki powinno zawiesić się na wysokości około 40cm od poziomu posadzki. Biorąc pod uwagę fakt, że niewiele osób z ograniczoną sprawnością może korzystać z wanny, zawsze lepiej postawić na prysznic. Najlepszym rozwiązaniem będą duże i obszerne kabiny umożliwiające wygodne przesiadanie się z wózka na siedzisko. Oczywiście nie ma tu mowy o kabinach z głębokim brodzikiem, do którego ciężko wejść. Dobrym pomysłem są systemy Walk-In, które nie wymagają brodzika prysznicowego i dzięki którym niepełnosprawni mogą brać kąpiel bez pomocy drugiej osoby.
Czy istnieje możliwość dofinansowania?
Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o dofinansowanie w celu likwidacji barier architektonicznych w pomieszczeniach mieszkalnych. Zajmuje się tym Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR), które otrzymuje dofinansowanie z PFRON właśnie na te cele. O dofinansowanie mogą starać się osoby, które posiadają orzeczenie o stopniu niepełnosprawności bądź też równoważne z nim i mają trudności z poruszaniem się. Oprócz tego, składając wniosek o dofinansowanie, należy dołączyć udokumentowaną podstawę prawną zameldowania w lokalu (własność, umowa najmu), zaświadczenie o dochodach wnioskodawcy i osób z nim zamieszkujących.
Warto wiedzieć, że refundacja nigdy nie obejmuje 100% wartości urządzenia lub remontu danego lokalu. Maksymalny zwrot może wynieść 80% kosztów poniesionych w związku z realizacją przedsięwzięcia. Wnioskodawca musi pokryć natomiast przynajmniej 20% tej sumy. Należy też pamiętać, że realizacja wniosków następuje w miarę posiadanych przez PCPR środków, według ustalonej kolejności. Uwaga! Nie obowiązują konkretne terminy składania wniosków. PCPR nie zwraca kosztów, które ponieśliśmy przed przyznaniem dofinansowania i podpisaniem umowy. Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych ze środków PFRON może obejmować m.in. budowę pochylni, poręczy i uchwytów w ciągach komunikacyjnych oraz uchwytów ułatwiających korzystanie z urządzeń higieniczno – sanitarnych, likwidację progów, przystosowanie drzwi (w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich), dostosowanie łazienki i WC, przystosowanie mebli.
Uchwyty i poręcze dla niepełnosprawnych
Poręcz, a raczej kilka poręczy oraz specjalne uchwyty to niezbędne elementy wyposażenia łazienki dla osób niepełnosprawnych. Zacznijmy od tego, że powinny być one solidne i wytrzymałe tak, aby w każdej sytuacji gwarantowały pełne bezpieczeństwo i oparcie. Dobrym rozwiązaniem są poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Mogą być one eksploatowane przez długi czas bez ryzyka rdzewienia czy zniszczenia. Poza tym są łatwe w czyszczeniu i nieskomplikowane w konserwacji. Na pewno jedną z najważniejszych poręczy jest poręcz przysedesowa. Umiejętnie dobrana, nie tylko zminimalizuje ryzyko upadku lub poślizgnięcia się, ale także zapewni osobie niepełnosprawnej ruchowo względną samodzielność w trakcie korzystania z toalety.
Odpowiednia poręcz powinna znaleźć się także w pobliżu kabiny prysznicowej oraz wewnątrz takiej kabiny. Nieodłącznym wyposażeniem strefy prysznicowej jest uchwyt prysznicowy typu L najlepiej z karbowaną powierzchnią antypoślizgową. Dla poprawienia wygody osoby niepełnosprawnej zaleca się montaż uchwytów po obydwu stronach umywalki. Ich długość powinna wynosić 50-60cm. Korzystanie z umywalki ułatwi też montaż odpowiedniej baterii umywalkowej wyposażonej w uchwyty lekarskie. Wygodne, długie uchwyty lekarskie umożliwiają bezproblemową regulację strumienia oraz temperatury wody nawet przy pomocy łokcia. Jeśli z jednej łazienki korzystają osoby niepełnosprawne i sprawne ruchowo, warto zdecydować się na poręcze uchylne, które w przeciwieństwie do poręczy nieruchomych, można rozkładać tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. W przypadku osób starszych, które często mają problemy z mocnym chwytem, zaleca się poręcze faliste, które zapewniają większą stabilność aniżeli poręcze o gładkiej powierzchni.
Siedziska dla osób niepełnosprawnych
W łazience dla osoby niepełnosprawnej powinny znaleźć się także specjalne siedziska. Najważniejsze jest na pewno siedzisko w strefie prysznicowej, które ułatwi kąpiel. Takie siedzisko powinno być zamontowane w sposób umożliwiający wygodne przesiadanie się z wózka i komfortowe branie prysznica.
W zależności od indywidualnych preferencji, można wybierać między siedziskami z oparciem lub bez, z podłokietnikami lub bez nich. Fajnym i wygodnym rozwiązaniem jest składane krzesełko prysznicowe (np. o wymiarach 45x40cm). Nie zajmuje ono wiele miejsca po złożeniu, a i szybko się rozkłada w razie konieczności. Zawsze też lepiej wybrać siedzisko z oparciem, które osobie niepełnosprawnej zapewnia jeszcze większy komfort podczas kąpieli.
Nasza oferta wyposażania łazienek
Sklep internetowy sanjo.pl oferuje szeroki wybór akcesoriów łazienkowych, zaprojektowanych z myślą o osobach niepełnosprawnych. Oferujemy doskonałej jakości produkty do łazienek prywatnych, jak również do firmy oraz do przychodni medycznej. Nasz asortyment obejmuje głównie poręcze i uchwyty, które ułatwiają samodzielne korzystanie z urządzeń sanitarnych. W ofercie sklepu znajduje się m.in. poręcz przysedesowa, wannowo-prysznicowa i umywalkowa, prosta, łukowa i uchylna. Wszystkie produkty dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu łatwiej je dobrać do indywidualnych potrzeb. Proponowane przez nas poręcze i uchwyty zostały wykonane z wysokiej klasy materiałów, zapewniających bezpieczeństwo w czasie ich użytkowania. Dodatkowo, uchwyty i poręcze z naszej oferty są łatwe w montażu i konserwacji. Na uwagę zasługują też regulowane taborety, siedziska wannowe i uchylne siedziska prysznicowe, które zamontowane do ściany podnoszą jakość, komfort i bezpieczeństwo kąpieli.