Wczytuję dane...

Nawilżacze powietrza

Sortuj według:
Wyświetl po produktów

Nawilżacze powietrza powoli stają się takim elementem mieszkania, bez którego ciężko jest nam się obyć. Jeżeli raz kupimy sobie taki sprzęt do swojego domu - ciężko jest nam potem wyobrazić sobie funkcjonowanie bez niego. Dlaczego tak jest? Ponieważ w tym momencie uświadamiamy sobie często, że to właśnie suche powietrze jest przyczyną bardzo różnych problemów zdrowotnych, z którymi walczyliśmy w ostatnich latach.

Nawilżacze powietrza to przede wszystkim urządzenia przydatne, których posiadanie nie jest zachcianką - a raczej koniecznością. Przebywając cały czas w pomieszczeniu, w których jest suche powietrze - narażamy się na częstsze infekcje, bóle głowy, rozdrażnienie i bóle gardła. Znacznie spada jakość naszego życia i pogarsza się samopoczucie.

Musimy uświadomić sobie, że bez dobrego nawilżacza powietrza trudno będzie nam przetrwać sezon grzewczy i niepotrzebnie narazimy całą swoją rodzinę na problemy zdrowotne, których można by przecież uniknąć.

Dlaczego suche powietrze jest dla nas tak złe?

Suche powietrze w pomieszczeniu sprawia, że nasz organizm nie pracuje prawidłowo. Wysusza się nasza skóra, śluzówki nosa, gardło. W tym momencie pojawia się ból i problemy ze skórą, które trudno jest prawidłowo zdiagnozować i wyleczyć. A dlaczego w ogóle dochodzi do infekcji? Sucha skóra po prostu pęka i przez to ułatwia różnych bakteriom dostanie się do organizmu – wtedy właśnie pojawiają się alergię, wysypki i inne nieprzyjemne objawy.

Stwierdzono również, że to właśnie suche powietrze powoduje rozdrażnienie u człowieka - nikt przecież nie wytrzymałby ciągłych bólów głowy i powtarzających się bez przerwy infekcji. W pewnym momencie musi mieć to jakiś wpływ także na naszą psychikę. Jeżeli nie zareagujemy wystarczająco szybko to narazimy się na poważne problemy - depresję, bezsenność.

Bardzo trudno jest dobrze wyspać się w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze. Człowiek nieustannie się budzi, bo drażni go suchość gardła i po prostu czuje się źle. Jeżeli zależy nam na tym, aby dobrze się wysypiać i mieć dzięki temu energię do późniejszego funkcjonowania – trzeba kupić nawilżacz powietza.

Najczęściej występujące problemy zdrowotne

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej - w pierwszej kolejności na pewno musimy spodziewać się bólu głowy, który będzie ciągle nawracał. Jest to o tyle denerwujące, że nie jesteśmy w stanie pozbyć się go przy pomocy zwykłych metod – tabletka zadziała tylko na chwilę, a my dalej będziemy przebywać przecież w pomieszczeniu z suchym powietrzem.

Brak odpowiedniego nawilżenia jest najbardziej niebezpieczny dla dzieci, które często łapią wtedy infekcje i nie mają odpowiedniego środowiska do zwalczenia ich. Są osłabione, zmęczone i zdenerwowane – a to przecież źle wpływa także na rodziców.

Możemy spodziewać się problemów ze skórą, która będzie bardzo wysuszona – może pojawić się wysypka i popękania, które nie będą znikać pomimo stosowania kremów nawilżających. Warto pamiętać o tym, że większość jesienno-zimowych infekcji może w rzeczywistości być efektem suchego powietrza – a nie pogody za oknem.

Dużo osób obserwuje u siebie również trudności z zasypianiem i na dłuższą metę również to może być przyczyną rozwijania się wielu różnych chorób - jeżeli człowiek jest wiecznie zmęczony to staje się bardziej narażony na problemy z układem odpornościowym.

Warto sprawdzić poziom nawilżenia powietrza także w momencie, gdy męczą nas wiecznie wysuszone oczy. Wiele osób narzeka na to, że muszą ciągle stosować krople – ich oczy są suche, swędzące i zaczerwienione. Jeżeli problem ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas to musimy koniecznie kupić sobie nawilżacz powietrza.

Jak działają nawilżacze powietrza?

Nie ma tutaj tak naprawdę nic skomplikowanego – zadaniem nawilżacza powietrza jest ciągłe kontrolowanie poziomu nawilżenia i dopasowywanie go do potrzeb danego pomieszczenia. Choć potencjalne wydaje się to być łatwym zadaniem – nie jest to jednak takie proste. Zbyt suche powietrze jest dla nas groźne, ale również przesadnie nawilżone może być szkodliwe – za dużo wilgoci powoduje rozwój pleśni i człowiek choruje jeszcze częściej.

Nawilżacze odparowują wodę, rozbijają ją na drobne cząsteczki lub doprowadzają do wrzenia – wszystko to w zależności od modelu, na który się zdecydujemy. Widać tutaj więc, że nie jest to wcale bardzo zaawansowane urządzenie. W końcu od wielu lat ludzie umieszczają w swoich pomieszczeniach miski z wodą i rozwieszają pranie – a celem jest właśnie nawilżenie suchego powietrza, którym czasami wręcz nie da się oddychać. Takie metody są jednak niezbyt skuteczne na większą skalę.

Używając elektrycznego nawilżacza powietrza możemy mieć pewność, że poprawi on jakość powietrza w całym pomieszczeniu.

Jak wygląda nawilżacz powietrza?

Jeżeli obawiamy się, że produkt ten nie wpasuje się w nasze wnętrza i będzie przyciągał uwagę gości - są to nieuzasadnione obawy. Nawilżacze produkowane są w taki sposób, aby wyglądały elegancko i jednocześnie wpasowywały się w każde wnętrze. Są więc robione raczej w kolorze białym i czarnym, są niewielkich rozmiarów i cicho pracują. Po ich włączeniu być może my sami zapomnimy o tym, że urządzenie to cały czas pracuje.

Podczas wybierania odpowiedniego nawilżacza postarajmy się jednak nie kierować tylko jego wyglądem - jest to sprawa całkowicie drugorzędna. Musimy zwracać uwagę na sposób nawilżania powietrza, moc, pobór energii. Ważniejsze będą wady i zalety takiego sprzętu oraz opinie klientów, którzy mieli już okazję go wcześniej przetestować.

Cena za nawilżacz powietrza

Podczas zakupu takiego urządzenia nie radzimy raczej oszczędzać - nie są one bardzo drogie, a kupując przesadnie tani sprzęt narażamy się na zbyt głośną pracę i częste awarie. Pamiętajmy o tym, że nie jest to przecież taki produkt, który planujemy kupować każdego roku – chcemy raz zaopatrzyć się w dobry nawilżacz i korzystać z niego przez lata. Lepiej więc zainwestować więcej i faktycznie móc cieszyć się skutecznością takiego sprzętu.

Zanim kupimy konkretny nawilżacz - powinniśmy się do tego dobrze przygotować. Poszukajmy informacji na temat konkretnego rodzaju i przenalizujemy wszelkie wady oraz zalety. Każde takie urządzenie na pewno będzie miało swoje lepsze i gorsze strony, a my musimy po prostu wybrać coś, co najbardziej do nas przemawia.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Mamy do dyspozycji trzy rodzaje nawilżaczy powietrza, które działają trochę inaczej i przez to są mniej lub bardziej rekomendowane. Pierwszy z nich to nawilżacz ewaporacyjny, który klienci wybierają najczęściej i który wydaje się być najlepszy dla zdrowia człowieka. Dlaczego? Ponieważ wykorzystywany jest tutaj naturalny proces odparowywania wody.

Metoda ta jest dla nas najbezpieczniejsza i jednocześnie gwarantuje oszczędzanie energii – nie musimy więc obawiać się, że nasze rachunki za prąd znacznie wzrosną. Przydatne jest również to, że taki nawilżacz może jednocześnie nie tylko nawilżać powietrze – ale również oczyszczać je z kurzu i alergenów. Jest to więc najlepsza możliwa opcja dla alergików, którzy często doświadczają objawów nawet wewnątrz mieszkania – pomimo, iż są uczuleni na przykład na pyłki traw.

Jeżeli chodzi o gorsze strony takiego rozwiązania to na pewno będzie to tutaj koszt – za nawilżacz ewaporacyjny zapłacimy więcej, a koszt ten będzie jeszcze rósł w późniejszym czasie. Dlaczego? Ponieważ w niektórych modelach co kilka miesięcy konieczna będzie wymiana filtra.

W przypadku tego nawilżacza podkreślane jest także to, że nie występuje tutaj ryzyko zbyt silnego nawilżenia powietrza – ewaporacja to proces, który raczej nie jest w stanie doprowadzić do nawilżenia wyższego niż 60 %.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy to wspomniane już wcześniej rozbijanie wody - używane są do tego właśnie ultradźwięki. Klienci podkreślają tutaj przede wszystkim to, że jest to urządzenie, które praktycznie nie wydaje dźwięków - idealnie nada się więc do sypialni. Ciekawe jest jednak to, że jednocześnie ultradźwięki mogą mocno drażnić zwierzęta, więc pod tym względem mogą okazać się gorsze dla właścicieli czworonogów.

Są to nawilżacze dobrze wyposażane pod względem technicznym – same kontrolują one stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu i na tej podstawie działają. Wymagają one wymieniania wody i zalecane jest stosowanie wody destylowanej – tutaj niestety zwiększają się więc miesięczne koszty eksploatacji urządzenia. A dlaczego zwykła woda będzie nieodpowiednia? Przede wszystkich chodzi tutaj o znajdujące się w niej patogeny, które musielibyśmy również wdychać.

Nawilżacz powietrza parowy

Ostatnia propozycja to nawilżacze parowe. W tym przypadku mamy do czynienia z grzałką, która doprowadza taką wodę do wrzenia. Otrzymywana w ten sposób gorąca para jest pozbawiona bakterii i zanieczyszczeń - dzięki temu przyczynia się więc do ogólnej poprawy stanu powietrza w pomieszczeniu. Należy jednak uważać, bo wysoka temperatura samego nawilżacza i wody może stanowić zagrożenie dla przebywającego w domu dziecka - jeżeli zostanie ono pozostawione bez opieki osoby dorosłej.

Taki nawilżacz to jednorazowy wydatek, bo nie potrzebujemy dokupywać do niego żadnych części lub czegoś wymieniać.

Jeżeli chodzi o złe strony tych nawilżaczy - mogą one pobierać sporo energii elektrycznej i wydają z siebie dosyć głośne, bulgoczące dźwięki. Nie każdy będzie w stanie więc zasnąć w pomieszczeniu, w którym znajduje się taki nawilżacz.

Suche powietrze bywa zagrożeniem również dla samego domu

Jeżeli chcemy dbać o swoje wnętrza i cieszyć się nimi jak najdłużej to również to powinno być powodem zakupu nawilżacza. Okazuje się, że suche powietrze może niestety przyczyniać się do wysychania naszych mebli. Po pewnym czasie zauważymy ich blaknięcie i będą one niszczyły się o wiele szybciej, niż zapewniał nas ich producent.

Powierzchnie staną się bardziej matowe i mogą się odkształcać. Być może zaobserwujemy również skrzypienie podłóg, które szybko stanie się wyjątkowo denerwujące.

Zobacz też oczyszczacze powietrza, akcesoria łazienkowe i wyprzedaże na naszej stronie!