Wczytuję dane...

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?
  2. Oczyszczacze powietrza do domu i do firmy
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza?

 

Zanieczyszczenie powietrza przestało być tematem tabu. Wraz ze wzrostem świadomości społecznej i chęcią życia w zdrowiu, zaczęliśmy zwracać uwagę na to, co nas truje. Okazało się, że mimo poważnego zmniejszenia liczby zakładów przemysłowych w Polsce, ciągle mamy najgorsze powietrze. Skąd bierze się ten niepokojący trend? Okazuje się, że wszystko za sprawą tzw. niskiej emisji, czyli pyłów pochodzących z domowych pieców, kotłowni, a także z samochodów i ciężarówek. Trujemy się na potęgę, ale teraz przynajmniej w domu możemy odetchnąć. Wszystko za sprawą oczyszczacza powietrza.

Dlaczego warto zainwestować w oczyszczacz powietrza?

Wspomnieliśmy, że większość niebezpiecznych związków, które wdychamy do płuc, pochodzi z niskiej emisji. Okazuje się, że w Polsce do niedawna nie było przepisów określających czym można palić w piecach. W rezultacie trafiało do nich wszystko, nie tylko niskiej jakości węgiel, ale też śmieci, stare meble czy opony. W prasie co i raz można przeczytać artykuły o warsztatach samochodowych, w których do ogrzewania używa się starego oleju silnikowego. Dlatego nie ma się co zastanawiać, tylko koniecznie trzeba przeprowadzać domowe oczyszczanie powietrza. Od tego zależy nasze samopoczucie i zdrowie. I nie ma w tym przesady.

Nie trzeba wyników żmudnych badań naukowych, aby stwierdzić, że smog źle wpływa na nasze zdrowie. Wystarczy wyjść na zewnątrz w dniu, gdy w powietrzu unosi się ta zawiesina pary wodnej i różnorodnych spalin. Takie powietrze po prostu śmierdzi, dosłownie chwytając za gardło i utrudniając oddychanie. Nic dziwnego, że rośnie ilość przypadków astmy, bo nawet najzdrowszy człowiek ma problem z oddychaniem w takich warunkach. Okazuje się, że nasze okna też nie stanowią najlepszej bariery dla smogu. W końcu, abyśmy się nie podusili, musi następować wymiana powietrza ze środowiskiem zewnętrznym. Dlatego inwestycja w oczyszczacze powietrza powinna być rozważana przez każdego. I to nie tylko w wielkich miastach.

Okazuje się, że często stan powietrza jest znacznie gorszy w małych miejscowościach, gdzie licznie występują piece węglowe i nie ma centralnego ogrzewania. W przeciwieństwie do elektrowni, prywatne ogrzewanie rzadko podlega jakimkolwiek regulacjom i do pieca można wrzucić w zasadzie wszystko. Niedawny raport NIK pokazał, że ponad 90 proc. gmin w Polsce nie ma przepisów pozwalających na kontrolę tego, czym ogrzewa się domy i mieszkania. Trudno się dziwić, że w powietrzu mamy to, co mamy. Zatem jeśli jeszcze w naszych domach nie stoją oczyszczacze powietrza, to czym prędzej powinny się tam znaleźć.

oczyszczacz powietrza w domu

Oczyszczacze powietrza do domu i do firmy

Producenci dostrzegli, że ludzie prowadzą walkę ze smogiem. Dlatego na rynku dostępnych jest już wiele modeli oczyszczaczy powietrza. Każdy z nich wyposażony jest w filtry i to od nich zależy, czy wyłapie wszystkie niekorzystne związki z otoczenia. Podstawowy filtr powietrza w domu to zazwyczaj HEPA. Są najpopularniejsze, a ich skuteczność zależy od klasy. Im wyższa, tym skuteczniej wyłapuje szkodliwe substancje z powietrza. Zasadniczo, poza wychwytywaniem mikropyłów PM 2.5, dość dobrze radzi sobie też z wirusami. Często stosowany jest w połączeniu z filtrem węglowym, który usuwa lotne związki organiczne i nieprzyjemne zapachy.

Na rynku dostępne są też urządzenia wyposażone w filtry wodne, gdzie powietrze przechodzi przez płyn, który trzeba regularnie wymieniać. Specjaliści podkreślają, że tego typu rozwiązania mają niską skuteczność przy wyłapywaniu pyłów PM 10 i PM 2.5. Z tymi z kolei lepiej radzą sobie filtry elektrostatyczne. Natomiast filtrem dla alergików jest ten wyposażony w lampę UV, która skutecznie usuwa alergeny, bakterie i wirusy. Wiele nowoczesnych oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w filtry łączone, które zapewniają wysoką skuteczność oczyszczania. Urządzenia takie stosuje się coraz częściej nie tylko w domach prywatnych, ale i w firmach. Udowodniono bowiem, że smog wpływa negatywnie na produktywność i efektywność wykonywanych zadań.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza?

Wybierając oczyszczacz powietrza powinniśmy sprawdzić czy jest wyposażony w odpowiednie dla nas filtry, a także jak często należy je wymieniać. Przy dużym zanieczyszczeniu powietrza, może się okazać, że wystarczą one tylko na jeden sezon. Niezwykle ważna jest też wydajność filtra. Zwykle jeden oczyszczacz powietrza jest w stanie doprowadzić do stanu używalności powietrze w niewielkim mieszkaniu. Jeżeli mamy duże mieszkanie lub dom, to może się okazać, że trzeba będzie zainstalować kilka takich urządzeń. Większość z nich wyposażona jest w czujniki, regulujące prędkość pracy w zależności od warunków.

Dużo urządzeń pozwala na kontrolę za pomocą aplikacji na smartfona, albo jest wyposażona w czytelne wyświetlacze, pozwalające kontrolować wszystkie funkcje oczyszczania. Na rynku dostępne są też niewielkie oczyszczacze powietrza, które można umieścić w sypialni czy pokoju dziecięcym, jako uzupełnienie większego urządzenia, pracującego w salonie. Walka ze smogiem trwa, ale zanim zostaną podjęte działania poprawiające stan powietrza w kraju, warto zapewnić sobie głęboki oddech chociażby w warunkach domowych.