Łazienka dla przedszkola - jak ją wyposażyć
Spis treści:
- Przede wszystkim bezpieczeństwo. Wyposażenie przedszkolnej łazienki a przepisy
- Łazienka dla dzieci w przedszkolu. Jak ją wyposażyć?
- Przystosowanie toalety w przedszkolu dla dzieci z niepełnosprawnościami
- Wystrój też ma znaczenie. Przyjemna i estetyczna łazienka dla przedszkolaka
Toalety w przedszkolach i szkołach odgrywają niezwykle ważną rolę w insfrastrukturze budynków i funkcjonalności placówek. Korzystają z nich dzieci w różnych przedziałach wiekowych, muszą więc być zaprojektowane i wyposażone tak, by były dostosowane do ich wzrostu i niewykształconej jeszcze do końca samodzielności, a z drugiej strony, by rozwijanie tej samodzielności umożliwiały i ułatwiały.
To dlatego tak ważne jest dopasowanie wielkości i wysokości montażu takich elementów jak umywalki, ustępy, suszarki do rąk czy pojemniki na papier toaletowy. Dobre wyposażenie przedszkolnych toalet ma wpływ nie tylko na samopoczucie małych użytkowników, ale także na ich zdrowie.
Dbanie o higienę i nauka podstawowych jej zasad, takich jak chociażby mycie rąk przed każdym posiłkiem, czy po wyjściu z ubikacji, są oczywiście sprawą kluczową i tych odruchów każde dziecko uczy się w domu. Jednak w odpowiednio wyposażonej łazience podążanie za tymi zasadami będzie dla dzieci po prostu łatwiejsze i przyjemniejsze, a w efekcie, dzieci wpoją sobie już w pierwszych latach życia dobre nawyki higieniczne, co zaowocuje na całe ich życie.
Przede wszystkim bezpieczeństwo. Wyposażenie przedszkolnej łazienki a przepisy
Jak wiadomo toaleta w przedszkolu to miejsce dość szczególne. Wiele małych dzieci nie potrafi jeszcze samodzielnie z niej korzystać, a nawet starsze dzieci używają jej dokładnie tak, jak robią to w domu. Łatwo więc domyślić się, że mają bezpośredni kontakt z deską klozetową. To dlatego tak ważne jest, by łazienki w przedszkolu bezwzględnie spełniały wszystkie wymogi i przepisy prawne oraz higieniczne.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach edukacyjnych, w przedszkolnej łazience jedna umywalka powinna przypadać na nie więcej niż piętnaścioro dzieci. Niezbędnym wyposażeniem jest także brodzik lub inne urządzenie umożliwiające podmywanie maluchów.
Dyrektor placówki zobowiązany jest także do tego, by przy każdej umywalce zapewnić dostęp ciepłej wody w określonej temperaturze, wynosi ona około 35-40 st. Krany muszą posiadać termostat i system mieszania ciepłej i zimnej wody po to, by dzieci nie musiały same jej regulować, gdyż grozi to poparzeniem.
Jeśli chodzi o normy dotyczące wysokości montażu akcesoriów i sprzętów łazienkowych istnieje kilka zwyczajowych przepisów. Oczywistym jest, że z toalety w przedszkolu korzystają małe dzieci, dlatego placówka powinna zamontować sedesy, umywalki, pojemniki na papier toaletowy, dozowniki mydła i suszarki do rąk, bądź pojemniki na ręczniki papierowe na wysokości odpowiedniej dla nich. Przyjmuje się, że dla dzieci w wieku przedszkolnym wysokość ta dla sedesów i umywalek wynosi 50-65 cm, a dla reszty akcesoriów łazienkowych około 80 cm.
W przypadku, gdy jest to niemożliwe, dyrektor placówki ma obowiązek udostępnić odpowiednią ilość bezpiecznych i antypoślizgowych podestów i nakładek na toalety umożliwiających małym dzieciom korzystanie z normalnej wielkości sanitariatów i innych elementów wyposażenia.
W świetle prawa przedszkolne łazienki bezwzględnie muszą spełniać wymogi higieniczne. Zalecane jest stosowanie zmywalnych, odpornych na wilgoć i ścieranie materiałów zabezpieczających ściany i podłogi umożliwiających dokładne i szybkie czyszczenie i dezynfekcję. Odchodzi się także całkowicie od używania tradycyjnych materiałowych ręczników, a ich miejsce zajmują dużo bardziej higieniczne papierowe ręczniki w odpowiednio zaprojektowanych i łatwych w użyciu dozownikach.
Łazienka dla dzieci w przedszkolu. Jak ją wyposażyć?
Dzieci w wieku przedszkolnym przyswajają sobie bardzo dużo nawyków dotyczących funkcjonowania w świecie. Czasem aż trudno nam dorosłym sobie to uświadomić, ale przecież to właśnie w przedszkolu nasze pociechy zdobywają wiedzę o tym, jak należy samodzielnie korzystać z publicznej toalety.
To dlatego bardzo ważne jest, by toaleta dla przedszkolaków była zaprojektowana i urządzona tak, by zapewnić malcom jak najwygodniejsze korzystanie z ubikacji i wysoki poziom higieny.
Podstawą jest odpowiednia lokalizacja łazienki – powinna być integralną częścią sali zajęć. Kilkuletnie dzieci nie potrafią jeszcze w pełni kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych, więc zapewnienie im łatwego i szybkiego dostępu do toalety wydaje się oczywiste i bezwzględnie wymagane.
Bardzo ważne jest również zamontowanie odpowiednich drzwi i to zarówno drzwi wejściowych, jak i tych w kabinach. Klamka powinna być zamocowana na wysokości umożliwiającej dzieciom samodzielne otwieranie i zamykanie ich, a jeśli wyposażone są w zamek, musi istnieć możliwość otworzenia go z dwóch stron.
Dobrym rozwiązaniem w łazience dla dzieci są antypoślizgowe powierzchnie podłogowe, dzięki temu nawet duża ilość wilgoci nie stanowi zagrożenia. Zaleca się także wybór takich mebli, armatury, ceramiki i innych akcesoriów łazienkowych, które posiadają zaokrąglone kanty oraz montaż wolno opadających klap na muszlach WC. Dzięki tym rozwiązaniom toalety w przedszkolu są wygodne i funkcjonalne, a także bezpieczne w użytkowaniu.
Przystosowanie toalety w przedszkolu dla dzieci z niepełnosprawnościami
Konstytucja i prawo polskie gwarantuje każdemu obywatelowi nieograniczony dostęp do edukacji, jednak rzeczywistość pokazuje, że czasem przeszkodą do tego, by dziecko mogło uczęszczać do wymarzonego przedszkola, jest chociażby fakt, że placówka nie posiada odpowiednio przystosowanej toalety dla niepełnosprawnych.
Okazuje się jednak, że wymogi, które należy spełnić, by dzieci z ograniczonymi możliwościami ruchowymi mogły swobodnie korzystać z łazienki w przedszkolu nie są wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się zdawać.
Standardy, jakie powinna spełniać łazienka dla niepełnosprawnych w przedszkolu to:
- odpowiednio szerokie drzwi,
- brak progów,
- odpowiednia przestrzeń manewrowa dla dziecka poruszającego się na wózku,
- większa, szersza umywalka,
- uchylne lustro,
- dopasowane dla dzieci poręcze i uchwyty po obu stronach toalety i przy umywalce,
- akcesoria łazienkowe zawieszone odpowiednio niżej,
- toaleta powinna znajdować się na parterze, tak, by dziecko mogło samodzielnie do niej dojechać.
Wystrój też ma znaczenie. Przyjemna i estetyczna łazienka dla przedszkolaka
Na koniec pozostaje kwestia designu i estetyki wykonania projektu toalety w przedszkolu. Każdy rodzic i opiekun wie, że dzieci dużo chętniej korzystają z przedmiotów, gdy te podobają im się i są dla nich atrakcyjne, kolorowe i ładne.
Świetnym rozwiązaniem jest więc w taki sposób urządzić przedszkolną toaletę, by pobyt i korzystanie z niej kojarzył się dzieciom pozytywnie i był dla nich przyjemny, a nie stanowił przykrego obowiązku.
Dlatego też zachęcamy, by wszystkie akcesoria łazienkowe, od sanitariatów i desek klozetowych, przez dozowniki mydła, pojemniki na papier toaletowy i ręczniki jednorazowe, aż po kosze na śmieci były po prostu ładne, estetyczne i wykonane z dbałością o każdy szczegół.
Po wybór najwyższej jakości wyposażenia łazienek dla przedszkolaków zapraszamy do naszego sklepu!