Wczytuję dane...

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

 

 1. Jak działa oczyszczacz?

 

2. Na co zwrócić uwagę? 

 

3. Co to jest CADR?

 

Smog to problem, który dotyczy mieszkańców właściwie każdego regionu Polski. Zmienia się tylko jego skala. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zanieczyszczone powietrze występuje nie tylko na zewnątrz, ale też w pomieszczeniach - w domach, mieszkaniach, sklepach, szkołach. W okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatura jest coraz wyższa, często otwieramy okna. To także powoduje wzmożoną obecność smogu w naszej przestrzeni.

 

Są jednak sprawdzone sposoby, jak skutecznie walczyć ze smogiem. W tym celu najlepszym wyjściem jest zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza. Wystarczy wybrać odpowiedni model i cieszyć się świeżym powietrzem bez zanieczyszczeń. Jest to istotne szczególnie w przypadku osób zmagających się z alergiami. Te dostępne na rynku różnią się przede wszystkim maksymalną powierzchnią działania, wydajnością oraz filtrem.

 

Oczyszczacz powietrza - jak działa?

 

Trzeba mieć świadomość, że jakość powietrza wewnętrznego wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i na samopoczucie oraz efektywność w pracy. Stojąc przed wyborem najlepszego dla siebie urządzenia do oczyszczania powietrza, warto najpierw zaznajomić się z tym, na czym właściwie polega jego działanie.

Urządzenie to zasysa powietrze z pomieszczenia, a następnie odfiltrowuje z niego zanieczyszczenia. W procesie filtracji biorą udział jego dwa elementy: wentylator oraz filtr lub kilka filtrów o porowatej i skomplikowanej strukturze, od których zależy skuteczność usuwania smogu. To właśnie na filtrze osadzają się szkodliwe cząstki powietrza, dlatego konieczne jest regularne wymienianie zabrudzonych części, tak by nie doszło do jego zapchania. Warto pamiętać, że zabrudzony i zatkany filtr powoduje głośną pracę oczyszczacza. Częstotliwość wymiany filtrów zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Im większy smog, tym trzeba to robić częściej. Co więcej, im lepszy filtr, tym będzie szybciej się zużyje.

 

Na to trzeba zwrócić uwagę

 

Przed zakupem konieczne jest określenie wielkości pomieszczenia, w którym miałby pracować - zarówno jeśli chodzi o metraż, jak i jego wysokość. To istotne, gdyż z reguły wydajność oczyszczacza powietrza podawana jest przez producentów w m2, a nie wszystkie mieszkania czy biura mają standardową wysokość.

Drugą kwestią jest system filtrowania - z ilu elementów się składa, czy potrafi wyłapywać kurz, sierść zwierząt, czy pochłania zapachy i radzi sobie z alergenami oraz - co jest najważniejsze - jak radzi sobie z pyłem zawieszonym, czyli ze smogiem.

Nie można zapomnieć, że każdy oczyszczacz wybierany jest do konkretnego, jednego pomieszczenia. Jego wentylator nie ma możliwości zasysania powietrza z drugiego pokoju. Gdyby tak było, to musiałby być dużo większy i robiłby znacznie więcej hałasu.

 

Pamiętajmy o CADR

 

Parametr Clean Air Delivery Rate to nic innego jak Wskaźnik Dostarczania Czystego Powietrza wyrażany w m3/h, łączący zarówno wydajność wentylatora (ilość zasysanego powietrza), jak i skuteczność filtracji. Jego zadaniem jest poinformowanie o wydajności, z jaką oczyszczacz dostarcza w 100% czyste powietrze.

To właśnie na tej wartości w głównej mierze powinien opierać się wybór prawidłowego urządzenia. Trzeba uważać, by nie pomylić jej z wydajnością wentylatora, również liczonej w m3/h.

 

Oczyszczacz antysmogowy i dla alergików

 

Wybierając urządzenia do usunięcia smogu, najlepiej jest wybrać to, które posiada filtr wstępny i filtr przeciwpyłowy (mają one różne klasy, które wpływają na skuteczność filtracji). Dobrze też, aby był wyposażony w generator jonów.

W przypadku oczyszczacza dla osób z alergiami warto pamiętać, że nie wyleczy on tej choroby, ale pomoże pozbyć się z powietrza substancji ją powodujących. Powinien zatem mieć filtr przeciwpyłowy oraz filtr węgla aktywnego. Najlepiej, by posiadał także filtr antybakteryjny oraz lampę UV.

Jeśli zależy nam na tym, by oczyszczacz powietrza służyć jednocześnie alergikom i był antysmogowy, wybór powinien paść na ten z filtrami wielowarstwowymi.