Wczytuję dane...

Suszarka do rąk czy ręczniki papierowe? Doradzamy

Środki czystości

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas korzystania z publicznej toalety jest dostępność do środków czystości. Wszelkie choroby, które określa się jako „ choroby brudnych rąk”, można złapać właśnie w publicznej toalecie. Z tego powodu dbałość o czystość w tej przestrzeni jest szczególnie ważna.

Instalowanie w nich podajników ręczników papierowych lub suszarki do rąk sprawia, że zarazki nie zostaną przeniesione do domu, które mogą skutkować infekcją gardła czy żołądka. Aranżując naszą łazienkę lub ogólnodostępną toaletę dobieramy wyposażenie według swoich potrzeb. Zanim zdecydujemy się na zakup suszarki lub podajnika papieru ręcznikowego, powinniśmyy przyjrzeć się im wadom i zaletom.

Wady i zalety suszarek do rąk

Suszarki do rąk są bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują żadnych odpadów podczas użytkowania. Automatyczne suszarki do rąk są również bardziej higieniczne dla przestrzeni publicznej. Dzięki wbudowanym w suszarce czujniku ruchu lub fotokomórki nie mamy styczności z przyciskiem ani obudową suszarki po umyciu rąk. Inwestowanie w odnawialne źródła energii, sprawia, że suszarki też będą coraz bardziej ekologiczne i energooszczędne. Suszarki elektryczne są lepszym rozwiązaniem w szczególności w toaletach ogólnodostępnych m.in. w kinach, galeriach handlowych, biurowcach.

Suszarki do rąk mają też swoje wady. Dzięki badaniom odkryto, że suszarki z silnym strumieniem powietrza zwiększają ilość bakterii na rękach. Osuszenie rąk suszarką z ciepłym powietrzem trwa 30 sekund, jednak osuszenie rąk ręcznikiem papierowym jest znacznie szybsze, dlatego ludzie często wychodzą z mokrymi dłońmi.

Wady i zalety ręczników papierowych

Popularność suszarek w publicznych toaletach wciąż rośnie, jednakże ręczniki papierowe są wciąż stosowane. Ręczniki papierowe dobrze zbierają wilgoć i są szybszą metodą osuszenia rąk. Trzeba pamiętać, że w niektórych pomieszczeniach ręczniki papierowe są niezbędne i niezastąpione m.in. w gastronomii, małych biurach czy gabinetach lekarskich.

Zakup podajnika ręczników papierowych nie jest jedynym wydatkiem jakie musimy ponieść. Należy zaopatrywać się w ręczniki, które ktoś musi stale uzupełniać. Średnio ludzie zużywają dwa papierowe ręczniki do wysuszenia rąk co wiąże się również z większą eksploatacją śmieci.

Wybór rozwiązania osuszenia rąk zależy od potrzeb indywidualnych oraz wielkości pomieszczenia lub ilości osób korzystających z łazienki. Zarówno suszarki do rąk jak i pojemniki na ręczniki papierowe są higienicznym rozwiązaniem.