Wczytuję dane...

Jak wybrać poręcze dla niepełnosprawnych?

Uchwyty dla niepełnosprawnych oraz osób starszych

Istnieje wiele produktów z kategorii poręczy dla niepełnosprawnych, które podnoszą komfort z korzystania z urządzeń sanitarnych w łazience oraz ubikacji oraz chronią przed groźnymi wypadkami. Uchwyty dla seniora powinny być solidne i wytrzymałe, aby chroniły przed poślizgnięciem się w łazience, gdzie panuje duża wilgotność powietrza. Poręcze dla niepełnosprawnych mocowane są nie tylko w miejscach użytku prywatnego, ale również w miejscach publicznych takich jak urzędy, ośrodki zdrowia, centra handlowe, hotele, pensjonaty, obiekty gastronomiczne.

Poręcze dla niepełnosprawnych – rodzaje

Najpopularniejszą metodą jaką rozróżniamy uchwyty dla niepełnosprawnych, jest ich podział ze względu na rodzaj konstrukcji. Rozróżniamy:

  • Poręcze proste – to najpopularniejszy model poręczy dla niepełnosprawnych oraz osób starszych. Wyróżniają się niską ceną oraz dużymi możliwościami montażu- pionową lub poziomą. Można je zamontować przy wannie, muszli klozetowej, prysznicu i innych miejscach, gdzie poruszanie się sprawia trudność. Mają długość między 30 cm a 80 cm, a także 160 cm z dodatkową podporą na środku.

  • Poręcze łukowe – cechują się półokrągłym kątem gięcia rury. Podzielić je można ze względu na sposób montażu: montowane na ścianie oraz na podłodze. Oba uchwyty dla niepełnosprawnych można rozróżnić na uchylne i stałe. Uchwyty dla seniora uchylne, to takie, gdzie całe ramię można podnieść do pionu. Montowane są przy WC lub prysznicu. W przypadku uchwytu stałego, ramię jest nieruchome. Montuje się je po obu stronach umywalki. Mają długość 60cm, 70cm oraz 80cm.

Poręcze kątowe – odznaczają się gięciem rury w różnych kierunkach, zazwyczaj pod kątem 90o. Uchwyty dla niepełnosprawnych kątowe występują w 4 rodzajach w wersji lewej i prawej: wannowo-prysznicowe, ścenno-podłogowe, kątowe do WC oraz pod prysznic. Uchwyty kątowe dla seniora poprawiają ich bezpieczeństwo oraz pomagają samodzielnie korzystać z łazienki. Występują w różnych rozmiarach, w zależności od potrzeb użytkowania.