Nawilżacz powietrza - jak wybrać?
Nawilżacze powietrza - zastosowanie, rodzaje, jak wybrać?
Bardzo często wydajemy swoje pieniądze na sprzęty, które wcale nie są nam do niczego potrzebne. Przeznaczamy je na kolejny model telefonu, chociaż ten który posiadamy jest jeszcze w zupełności sprawny. Zamawiamy sobie nowe ubrania, akcesoria, gadżety - a większość z nich i tak skończy w kącie. Człowiek bardzo szybko traci niestety zainteresowanie, tym bardziej w momencie, gdy posiada zbyt wiele rzeczy i łatwo zaczyna się nudzić.
W samym wydawaniu pieniędzy nie ma oczywiście nic złego - sami je zarobiliśmy i możemy robić z nimi to, co chcemy. Moglibyśmy jednak spożytkować je o wiele lepiej i zadbać na przykład o swoje zdrowie. Już nawet niewielkie zmiany mogą znacznie wpłynąć na nasze samopoczucie i spowodować, że poczujemy się lepiej – a przecież tego chce każdy człowiek.
Ludzie żyją bardzo różnie i w różnym stopniu troszczą się o swój organizm. Prawdą jest to, że dobrze jest, jak robimy cokolwiek - ponieważ niektórzy niestety przez wiele lat potrafią tylko sobie szkodzić i chcą wprowadzić jakiekolwiek zmiany dopiero w momencie, gdy jest już za późno. Na szczęście w ostatnich latach mamy jednak do czynienia ze stopniowymi zmianami i człowiek powoli dochodzi do wniosku, że warto jednak dobrze się odżywiać, unikać używek i więcej się ruszać - dla siebie, nie dla kogoś innego. Nie musimy nikomu nic udowadniać, ale faktycznie dzięki temu lepiej się czujemy podczas wykonywania codziennych obowiązków - a to jest naprawdę ważne.
Jeżeli więc chcielibyśmy tym razem przeznaczyć swoje pieniądze na coś bardziej odpowiedniego – polecamy zakup nawilżacza powietrza w Naszym sklepie znajdziesz szeroką ofertę. Dlaczego taki sprzęt faktycznie nam się przyda? Ponieważ suche powietrze, w szczególności w okresie grzewczym, występuje praktycznie wszędzie. A konsekwencje tego problemu mogą być poważniejsze niż Ci się wydaje.
Problemy zdrowotne będące efektem suchego powietrza
Ludzie najczęściej skarżą się tutaj na problemy ze skórą. Okazuje się, że czasami faktycznie nie jest nam potrzebne leczenie dermatologiczne – wystarczy tylko zadbać o nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Objawami, które powinny zwracać naszą uwagę, są dziwne wysypki i swędząca skóra. Na pewno będzie ona również bardzo wysuszona i nie zauważymy żadnych rezultatów pomimo stosowania dobrych kremów nawilżających. Dlaczego coś takiego jest spowodowane suchym powietrzem? Ponieważ wysuszenie skóry sprzyja jej pękaniu i ułatwiamy tym samym drogę wszelkim bakteriom i alergenom - dostają się one do środka i powodują rozwój infekcji skórnej.
Są także takie osoby, które podczas przebywania w suchym powietrzu, nabawiły się problemów z oczami. Brak odpowiedniego nawilżenia powoduje, że nasze gałki oczne zaczynają nas swędzieć i cały czas są podrażnione. Możemy to uczucie porównać z wielogodzinnym siedzeniem przed ekranem komputera, gdy wychodzimy z biura po całym dniu pracy. Odczuwanie takich problemów przez cały czas na pewno nie jest niczym przyjemnym. Możemy również spodziewać się zaczerwienienia oka.
Nad stanem powietrza w mieszkaniu muszą również zastanowić się osoby, które bardzo często doświadczają bólów głowy. Tutaj mimo wszystko należy zawsze skonsultować się ze specjalistą, bo jest bardzo wiele możliwych przyczyn takich kłopotów i niektóre z nich są niestety poważne. Jeżeli jednak wyeliminowaliśmy inne opcje i próbujemy walczyć z problemem na własną rękę - należy przyjąć do wiadomości, że przyczyną bólu może być suche powietrze. Czasami jest to zatokowy ból głowy, który wynika z wysuszenia i stanu zapalnego błony śluzowej w nosie.
Ciekawe jest również to, że ogromna ilość infekcji i przeziębień wynika właśnie z suchego powietrza – w szczególności u dzieci, które w ogóle nie zdają sobie sprawy z zagrożenia. One tylko przebywają w swoim bezpiecznym domu, w którym teoretycznie nie powinno ich spotkać nic złego. Dlaczego częściej chorujemy? Ponieważ w suchym powietrzu bakterie żyją najdłużej i swobodnie krążą po pomieszczeniach, w których na co dzień mieszkamy. Wszystko to jest dla nas jednocześnie po prostu bardzo męczące, bo suche powietrze odbiera nam energię - jesteśmy ciągle senni, obolali i poirytowani. Żadna osoba, która nieustannie musiałaby walczyć z bólem głowy, gardła i alergią - na pewno nie byłaby zbyt szczęśliwa.
Widzimy więc doskonale, że z problemem suchego powietrza nie można po prostu się pogodzić - konsekwencje są zbyt poważne i trzeba robić wszystko, aby to zwalczyć. Nie możemy przecież przestać grzać mieszkania zimą, bo nie jest to żadne rozwiązanie - jedynym sposobem będzie zakup nawilżacza powietrza.
Zalety posiadania nawilżacza powietrza
Nawilżacz powietrza to przede wszystkim ogromna wygoda – on wykonuje całą pracę samodzielnie i przez cały dzień czuwa nad tym, aby nasze mieszkanie miało odpowiednio nawilżone powietrze wewnątrz. Dzięki temu nie musimy obawiać się też, że w domu rozwinie się pleśń - jeżeli powietrze będzie cały czas kontrolowane to na pewno do tego nie dojdzie.
Ludzie wpadali na ten pomysł już wiele lat temu, zanim w ogóle zaczęto tworzyć nawilżacze podłączane do prądu. Wtedy jednak polegało to głównie na napełnianiu jakiegoś naczynia wodą i stawianiu go w wybranym miejscu pokoju – woda ta miała parować i nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Okazuje się jednak, że nie jest to zbyt skuteczne rozwiązanie - sprawdza się tylko na niewielkim obszarze.
Wśród zalet tego urządzenia na pewno warto wymienić to, że jest to rozwiązanie na lata. Choć musimy w niego zainwestować trochę pieniędzy - robimy to tylko raz i potem możemy cieszyć się z efektów przez cały czas. Takie sprzęty są też tworzone w taki sposób, aby stawały się ozdobą każdego wnętrza - nie mamy więc powodów do obaw, jeżeli chodzi o estetykę nawilżacza. Najczęściej przypomina on wazon lub głośnik, więc nikt nawet nie zwróci na niego szczególnej uwagi.
Ciekawe jest to, że większość nawilżaczy sama kontroluje stopień nawilżenia powietrza i jeżeli coś jest nie w porządku to od razu reaguje – nie musimy sami tego obserwować i zmieniać ustawień. Można więc powiedzieć, że od momentu położenia nawilżacza w wybranym miejscu i włączenia go – nie musimy już w ogóle się nim przejmować. Możemy po prostu cieszyć się zdrowym powietrzem.
Zaletą jest tutaj na pewno możliwość pozbycia się odczuwanych objawów - alergii, wysypek, bólu głowy i gardła, suchości skóry. Już po kilku dniach zauważymy, że lepiej nam się oddycha i możemy w końcu dobrze spać. Być może poprawi się także nasze samopoczucie, które również mogło być pogorszone przez skutki uboczne suchego powietrza. Może się też okazać, że po prostu poczujemy się lepiej – nawet, jeżeli wcześniej nie zauważaliśmy bardzo widocznych objawów. Odpowiedni stopień nawilżenia powietrza powinien sprawić, że poprawi się także nasz wygląd - skóra będzie mniej ziemista i niezdrowa, a my odzyskamy energię.
Sprzęt ten pracuje także w nocy i w ogóle nam to nie przeszkadza, bo jest on naprawdę cichy. Nie pobiera dużej ilości energii elektrycznej, więc raczej nie zwiększy on znacząco naszych rachunków za prąd. Takie urządzenia nie są bardzo skomplikowane pod względem technologicznym, więc raczej rzadko dochodzi tutaj do awarii.
Nawilżacz powietrza to dobra inwestycja w swoje własne zdrowie, która ma o wiele więcej zalet niż wad – jeżeli chcemy tym razem wydać swoje pieniądze na coś naprawdę przydatnego to koniecznie zastanówmy się właśnie nad tym.
Rodzaje nawilżaczy powietrza
Aby jednak dokonać świadomego zakupu – musimy dowiedzieć się czegoś więcej na temat tych urządzeń. Dobrze byłoby poznać konkretne rodzaje i dopiero wtedy zastanowić się nad tym, czego konkretnie nam trzeba.
Pierwszym z nich jest nawilżacz parowy, czyli wersja najbardziej podstawowa.
Taki oczyszczacz można najprościej opisać jako pojemnik na wodę, w którym jest ona podgrzewana. Przez to, że jest podłączony do prądu - cały czas mamy w środku ciepłą wodę, która może uwalniać się na zewnątrz jako mgiełka. Tego rodzaju nawilżacze bardzo często zalecane są w pokojach dziecięcych, ponieważ w dużym stopniu jednocześnie oczyszczają powietrze – podgrzanie wody umożliwia pozbycie się bakterii. Można z nich korzystać też w sypialni.
Kolejną opcją jest nawilżacz ewaporacyjny, który z kolei pozyskuje powietrze z wnętrza pomieszczenia i oddaje je w postaci mgiełki. Tutaj ponownie mamy bardzo dobrą sytuacje, ponieważ taki nawilżacz również oczyszcza powietrze i jest bardzo cichy.
Możemy jeszcze wybrać nawilżacz ultradźwiękowy, który wytwarza mgiełkę właśnie poprzez emitowanie ultradźwięków - ich zadaniem jest rozbijanie wody na drobne cząsteczki. W tych nawilżaczach najczęściej otrzymujemy jednocześnie opcje bardzo dokładnego sprawdzania obecnego poziomu nawilżenia w danym pomieszczeniu. Dzięki temu nie ma więc ryzyka, że przesadzimy w jedną lub drugą stronę.
Ostatnią dostępną opcją jest nawilżacz z jonizatorem. Tutaj poza nawilżeniem otrzymujemy także o wiele lepszą jakość powietrza - można więc powiedzieć, że zakupujemy również oczyszczacz. A jak to działa? Jonizator dba o to, aby w powietrzu nie znajdowały się żadne jony dodatnie - są one wydzielane przez sprzęty elektroniczne, takie jak telewizor czy mikrofalówka. Mają one negatywny wpływ na ludzki organizm, ponieważ powodują rozdrażnienie, zmęczenie i ogólną apatię. Jonizator w zamian za to wytwarza jony dodatnie, a one mają już bardzo pozytywne działanie - dodają człowiekowi energii i wzmacniają zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
A jeżeli jesteśmy obecnie na etapie budowania domu i jesteśmy gotowi na trochę większy wydatek - możemy od razu zadbać o to, aby mieć idealnie nawilżone powietrze we wszystkich pomieszczeniach. Jak to zrobić? Wystarczy tylko zainstalować centralne nawilżacze, które zostaną wbudowane do systemu klimatyzacji i ogrzewania domu. Jeżeli w domu będą mieszkały dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne - zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia na pewno będzie kluczowe do zachowania dobrego zdrowia.