Wczytuję dane...

Czy suszarki do rąk są bezpieczne? – odpowiadamy

Czy suszarki do rąk są bezpieczne? Mimo że sposób ich działania wydaje się całkowicie nieszkodliwy – nie musimy dotykać żadnej powierzchni, na której mogłyby znajdować się bakterie, to wciąż nie są to urządzenia w 100% zapewniające nam bezpieczeństwo. Są miejscem wielu grzybów, wirusów i zarazków!

Dowiedz się, dlaczego suszarki do rąk roznoszą bakterie, jaki rodzaj suszarek jest najbardziej szkodliwy, a także, w jaki sposób suszyć ręce, by zwiększyć poziom swojego bezpieczeństwa.

Suszarki do rąk – bezpieczeństwo dla zdrowia zagrożone

To fakt – suszarki do rąk doskonale roznoszą zarazki. Jednak ich szybkość działania i prostota użycia sprawia, że korzystamy z nich mimo świadomości potencjalnego zarażenia. Urządzenia w kilka sekund wysuszą nasze ręce, dlatego ich użytkownicy nie są skłonni do wyboru innej formy osuszania dłoni.

To właśnie rozdmuchiwane gorące powietrze sprawia, że drobnoustroje krążą w powietrzu i przedostają się na obiekty znajdujące się w pobliżu. Dlatego możemy zarazić się nie tylko podczas samego suszenia, ale także w trakcie mycia rąk poprzez oparcie dłoni na umywalce. Używając suszarek, powodujemy, że zarazki zostają zdmuchiwane również na nas samych. Skutkiem działania suszarek jest wzrost ilości bakterii w łazience nawet o 255%.

Myjąc ręce, nie dbamy, by zrobić to dokładnie, dlatego przykładając ręce do suszarki, rozdmuchuje ona resztki znajdujących się na nich bakterii.

Wspomniane bakterie, wirusy i grzyby gromadzą się w dużych ilościach tuż przy wylocie suszarki. Umieszczamy dłonie bezpośrednio przy nim, dlatego są one pierwszym miejscem narażonym na kontakt z drobnoustrojami. Po uruchomieniu rozprzestrzeniają się dookoła z dużą prędkością.

Co ciekawe, roznoszenie się bakterii sprawiło, że GIS zakazał korzystania z suszarek w trakcie pandemii koronawirusa. Dlatego we wszystkich toaletach publicznych można było spotkać się jedynie z ręcznikiem papierowym.

Jakie suszarki do rąk roznoszą bakterie najszybciej?

Poziom bezpieczeństwa suszarek do rak zależy od ich rodzaju. W toaletach publicznych możemy spotkać się z dwoma rodzajami urządzeń – suszarki ze standardową siłą nadmuchu powietrza oraz modele z silnym nadmuchem. Biorąc pod uwagę skuteczność działania, drugi model sprawdza się oczywiście najlepiej. Suszy dłonie w zaledwie kilka sekund, a dodatkowo nie wysusza ich w tak dużym stopniu jak wersja tradycyjna. Niestety – w kwestii szybkości roznoszenia zarazków te również wysuwają się na prowadzenie. Liczba bakterii znajdująca się w ich pobliżu jest aż 4,5 razy większa niż w przypadku suszarek tradycyjnych.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo podczas suszenia rąk suszarką elektryczną?

Istnieje kilka sposobów, dzięki którym podczas suszenia rąk suszarką elektryczną ograniczamy roznoszenie się bakterii na nas i nasze otoczenie.

Pierwszym z nich jest technika suszenia rąk. Pamiętaj, by nie pocierać o siebie dłoni, ponieważ powoduje to przedostanie się mikroorganizmów przez pory skóry na zewnątrz.

Ponadto, jeżeli planujemy wyposażyć łazienkę w suszarkę elektryczną, zdecydujmy się na zakup suszarki kieszeniowej. W tego typu urządzeniach powietrze nie jest rozdmuchiwane na zewnątrz, tylko wciąż znajduje się w tzw. kieszeni. Co więcej, nowoczesne kieszeniowe suszarki do rąk posiadają filtry cząstek, dzięki czemu powietrze, jakie przedostaje się do rąk, jest dużo czystsze.

Obecnie można spotkać się także z suszarkami umożliwiającymi oczyszczenie powietrza w łazience. Mogą to zrobić dzięki światłu UV o krótkiej fali – mikroorganizmy w powietrzu nie mają prawa istnieć. Niestety są sporym wydatkiem i nie zawsze można pozwolić sobie na ich zakup. Jest to jednak bardzo dobra inwestycja, która uchroni wiele osób przez zarażeniem się.