Poręcze proste, łukowe czy może kątowe? - jak dobrać odpowiedni rodzaj do łazienki?
Jak wybrać poręcze łazienkowe?
Projektując łazienkę, wiele osób zastanawia się, jak wybrać poręcze łazienkowe. Istnieje tak duża liczba ich rodzajów, a także ciężko zdecydować się, w jakich dokładnie miejscach je umieścić. Podczas wyboru warto także zastanowić się nad kwestią: poręcze łazienkowe – do czego służą? Oczywiście obowiązkowym miejscem jest toaleta oraz prysznic, jednak podczas ustalania wystroju łazienki warto zaplanować dodatkowe miejsca, w jakich mogłyby znaleźć się poręcze i uchwyty. Na przykład może być to okolica umywalki.
Poręcze mogą być ruchome lub nieruchome, jednak nie w każdym przypadku trzeba decydować się na zakup często droższych, ruchomych uchwytów. Są przydatne szczególnie osobom poruszającym się na wózku. W przypadku osób potrzebujących wsparcia z powodu czasowego zaburzenia poruszania się bądź z zaburzeniami równowagi, wystarczające mogą okazać się stałe poręcze.
Rodzaje poręczy łazienkowych – kątowe, łukowe i proste
Poręcze łazienkowe dostępne są w trzech rodzajach, dzięki którym dopasujesz je do wymagań osoby, która będzie z nich korzystać na co dzień. Na rynku możesz spotkać się z poręczami: prostymi, łukowymi oraz kątowymi. Sprawdź, czym różni się od siebie każdy z wariantów.
Poręcze kątowe są prostopadle wygięte i montowane w różnych miejscach, takich jak wanna lub prysznic, ściany, a także obok toalety. Wyróżniają się dużym poziomem bezpieczeństwa. W ich przypadku niezwykle łatwo jest złapać uścisk w odpowiednim miejscu i stabilnie go utrzymać. Poręcze łazienkowe kątowe montowane są podwójnie – po stronie lewej i prawej. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością lub starsze mogą swobodniej korzystać z pryszniców oraz toalet. Zazwyczaj ich wymiary są niewielkie, dlatego nie zajmą dużo miejsca w łazience – najczęściej posiadają 60 x 60 x 60 x 60 cm.
Poręcze łukowe są możliwe do zamontowania na podłodze albo na ziemi. Posiadają większy rozmiar niż kątowe, dlatego świetnie sprawdzą się w większych łazienkach. Posiadają delikatnie zgięcie rury oraz występują w dwóch wersjach – ruchomej i nieruchomej. W przypadku wersji ruchomej całość można unieść, co sprawia, że osoba z niepełnosprawnością jeszcze lepiej wykorzysta poręcz. Tego typu produkt daje duże możliwości umieszczony w okolicach toalety oraz prysznica. Ruchomość jest szczególnie istotna w przypadku kąpieli, gdzie śliska powierzchnia wymaga dobrego manewrowania, by nie stracić równowagi.
Uchwyty uchylne są niezbędne, gdy z łazienki korzysta osoba poruszająca się na wózku. Za ich pomocą może w łatwy sposób przesiąść się na WC.
Jedne z najczęściej wybieranych poręczy łazienkowych to poręcze proste, za których popularnością przemawia często niska cena. Należy jednak pamiętać, że nie jest to produkt, na którym należy oszczędzać. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości poręczy prostej, zdecyduj się na droższy model, który będzie znacznie stabilniej trzymał się w ścianie i został wykonany z porządnych materiałów. Najtańszy plastik często nie zdaje egzaminu i szybko się psuje.
Poręcze łazienkowe dla niepełnosprawnych – bezpieczeństwo
Najważniejszą cechą wysokiej jakości poręczy łazienkowych jest ich wytrzymałość. Ich zadaniem jest wsparcie człowieka i pomoc w jego poruszaniu się, dlatego tego typu produkty muszą być zdolne do utrzymania niejednokrotnie wielu kilogramów, bez załamania się. Funkcjonalność poręczy łazienkowych opiera się przede wszystkim na ich stabilności i wygodnych zgięciach, za które można chwycić podczas czynności, których wykonanie sprawia trudność.