Wczytuję dane...

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? Odpowiadamy

Oczyszczacz powietrza jest inwestycją, która w znaczący sposób może wpłynąć na nasze zdrowie oraz jakość funkcjonowania. Wielu jego potencjalnych użytkowników ma jednak wątpliwości – czy warto go kupić i czy przyniesie oczekiwane efekty? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak działa oczyszczacz powietrza i jak najlepiej go wybrać.

Oczyszczacz powietrza  - czym jest?

Zastanawiasz się z pewnością, jak działa oczyszczacz powietrza. To urządzenie składające się z wentylatora i filtrów. Z otoczenia pobierana jest dana ilość powietrza, która następnie przepuszczana jest przez filtry. Po dokładnym oczyszczeniu powietrza zawierającego szkodliwe związki czyste powietrze jest przepuszczane z powrotem z wentylatora do otoczenia.

To urządzenie, które należy zachować w idealnej czystości. Musisz szczególnie dbać o czystość znajdujących się w nim filtrów i regularnie je wymieniać. Tylko dzięki temu otrzymane powietrze będzie najwyższej jakości.

Teraz już wiesz, jak działa oczyszczacz powietrza. Możesz więc przejść do wyboru odpowiedniego dla siebie modelu.

Zalety oczyszczacza powietrza

Kupując oczyszczacz powietrza, wystarczy zdecydować się na jedno urządzenie w pomieszczeniu. To w zupełności wystarczy, szczególnie w przypadku małych pomieszczeń i otwartych przestrzeni, w przypadku których nic nie blokuje swobodnego przepływu powietrza.

Możesz zdecydować się na rodzaj oczyszczacza, który samodzielnie monitoruje stan powietrza w danym pomieszczeniu. Dostosowuje on rodzaj swojej pracy do warunków panujących w miejsce, gdzie się znajduje. Jak to działa? Urządzenie nie pracuje nieustannie na tych samych obrotach, co byłoby niezwykle nieenergooszczędne. Po wykryciu zwiększonej ilości szkodliwych związków, jego intensywność rośnie.

Oczyszczacz powietrza - na co zwrócić uwagę?

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? W pierwszej kolejności zwróć uwagę na rodzaj pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony Twój nowy wentylator. Jeżeli jest to miejsce o wyjątkowo dużym metrażu lub posiada wiele ścianek, może być konieczny zakup urządzenia o bardzo dużej mocy lub dwóch oczyszczaczy.

Na rynku możesz spotkać się z oczyszczaczami bez filtra, czyli konwekcyjnymi i ewaporacyjnymi. Nadają się do bardzo małych pomieszczeń, w których ilość pyłków i szkodliwych związków pozostaje w niewielkim natężeniu. Jeśli jednak zamieszkujesz np. miasto i znajdujesz się w miejscu o dużej ilości smogu, musisz zdecydowanie wybrać sprzęt o wysokiej jakości filtrze.

Wybierając oczyszczacz powietrza, kluczowym elementem jest filtr. Zwróć uwagę na wielowarstwowe filtry oraz modele wyposażone w filtr wstępny, dzięki któremu odseparujesz największe szkodliwe związki z otoczenia i filtr węglowy odpowiedzialny za usunięcie nieprzyjemnych zapachów.

Oprócz wspomnianego trybu automatycznego urządzenie powinno posiadać także tryb nocny. Sprawia on, że oczyszczacz działa ciszej, jednak utrzymując tę samą wydajność. Domownicy mogą jednak w spokoju spać, bez kłopotów związanych z hałasem.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Przed umieszczeniem oczyszczacza w wybranym pomieszczeniu weź pod uwagę, by wybrać odpowiednio silny model. Wiele urządzeń jest odpowiednich dla metraży o maksymalnie 30 m2. To nie wystarczy dla dużych mieszkań i domów – w ich przypadku należy zaopatrzyć się w kilka oczyszczaczy.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, aby najlepiej spełniał swoją rolą? Miejsce przy oknie będzie najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu po otwarciu okna urządzenie automatycznie pobiera szkodliwe związki z otoczenia. Do naszego mieszkania dostaje się jedynie powietrze zupełnie czyste.

Posiadasz otwartą kuchnię połączoną z salonem, bez ścianek działowych? Tutaj cząsteczki mogą być swobodnie pobierane przez wentylator. Sytuacja wygląda podobnie,jeżeli umieścisz go w korytarzu – należy jednak pamiętać, by zamknąć wszystkie drzwi do sąsiadujących obok pomieszczeń. Znajdujący się w wentylatorze filtr nie poradzi sobie z kilkoma pokojami na raz.

Natomiast w sypialni optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie oczyszczacza między oknem a łóżkiem. Zapewni nam to doskonałe warunki snu i pobór wszystkich szkodliwych związków.

Oczyszczacz powietrza  - podsumowanie

Oczyszczacz powietrza to skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu jesteśmy w stanie pozbyć się wielu szkodliwych substancji z naszego otoczenia. Niestety, nie w każdym przypadku będzie on działał z podobną siłą. Po jego zakupie przemyśl dokładnie gdzie ustawić oczyszczacz powietrza i czy posiada on funkcje zwiększające jego wydajność.