Mop płaski czy obrotowy – który wybrać?
Nikt z nas nie wyobraża sobie pełnego sprzątania bez mycia podłogi. Dostępne na rynku mopy do podłóg z pewnością ułatwiają tę czynność i skracają czas jej wykonania. Najlepszy mop do podłogi może znacznie ułatwić zachowanie czystości w przestrzeni, w której codziennie przebywamy. W końcu to na podłodze finalnie znajduje się najwięcej kurzu i zabrudzeń. Mogłoby się wydawać, że kwestia wyboru mopa nie jest skomplikowaną kwestią. Na różnego rodzaju forach internetowych często możemy znaleźć pytanie: „Mop obrotowy czy mop płaski – jaki polecacie?”. W praktyce istnieje kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu akcesoriów do domowych porządków. Jeśli stoisz przed wyborem: mop płaski czy okrągły – nasz wpis jest właśnie dla Ciebie. Dowiesz się z niego jakie są różnice pomiędzy mopem płaskim i obrotowym a także przekonasz się, który lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Zapraszamy do lektury!
Mop płaski a obrotowy – jakie są różnice?
Zanim dowiemy się czy lepiej jest wybrać mop płaski czy obrotowy, warto zapoznać się z głównymi różnicami tego typu rozwiązań. Mop do podłogi to jeden z najbardziej przydatnych akcesoriów ułatwiających sprzątanie. Dostępne na rynku produkty różnią się zarówno jakością, jak i materiałem wykonania, kształtem oraz konstrukcją. Możesz wybierać spośród kilku rodzajów, przy czym każdego z nich cechują inne zalety i wady. Mop płaski najczęściej posiada kształt prostokąta lub trójkąta, który pokryty jest ściereczką z mikrofibry. Może posiadać w zestawie wiaderko z funkcją odsączania wody, dzięki czemu z łatwością pozbędziemy się nadmiaru wody i nie będziemy musieli wykonywać tej czynności ręcznie. Mop obrotowy z kolei zyskuje coraz większą popularność i powoli zaczyna wypierać jego wcześniejsze odpowiedniki. Na rynku znajdziemy różne modele z wkładami zamontowanymi na stałe lub wypinanymi. Na szczególną uwagę zasługuje drugi typ, ponieważ pozwala na upranie końcówki w pralce lub łatwą wymianę po zużyciu bez konieczności kupowania całego nowego zestawu mopa z wiaderkiem. Dołączone wiaderka często posiadają pedał, dzięki któremu możliwe jest szybkie odsączenie nadmiaru wody.
Który mop lepszy – płaski czy obrotowy?
Jaki powinien być dobry mop? Powinien zwiększyć nasz komfort podczas sprzątania i zaoszczędzić czas poświęcony na tą czynność. Żaden mop nie jest perfekcyjny – mopy obrotowe dobrze poradzą sobie z kątami w pomieszczeniach, natomiast mop płaski z łatwością wyczyści duże powierzchnie i trudnodostępne miejsca, takie jak przestrzeń pod kanapą lub łóżkiem. Najlepszym wyborem jest posiadanie dwóch modeli – mopa płaskiego i obrotowego. Wówczas możemy używać ich w zależności od naszych potrzeb. Do szybkiego odświeżenia dużych powierzchni idealnie sprawdzi się mop płaski, natomiast mop obrotowy przyda się do dokładnego mycia oraz pozbywania się brudu i plam.
Często spotykamy pytanie o mop płaski: „Jaki polecacie?”. W przypadku mopów obrotowych, wybór nie jest aż tak trudny, jednak jaki mop płaski wybrać? Klasycznym rozwiązaniem będzie model prostokątny. Niemal każdy mop płaski ma zdejmowaną końcówkę, dzięki czemu możemy prać ją w pralce. Warto wybrać model, którego końcówka ma mechanizm samoczynnego składania podczas wkładania do wiadra.
Mop płaski czy obrotowy – który wybrać?
To, który model wybrać, zależy w pełni od naszych oczekiwań. Mop płaski świetnie sprawdzi się do mycia paneli, ponieważ pozostawia je jedynie lekko wilgotne. Można nim łatwo sterować po dużych powierzchniach, jednak możemy mieć trudności z dokładnym posprzątaniem rogów schodów lub kątów przy ścianach. Mop obrotowy ma znacznie większy zakres ruchów. Dzięki jego użyciu z łatwością wyczyścimy rogi schodów oraz kąty przy ścianach. Poradzi on sobie dobrze także z małą powierzchnią oraz zaschniętymi plamami. Jedynymi wadami, które posiada mop obrotowy, są wyższa cena oraz możliwość tarcia o podłogę plastikowej nasadki wokół frędzli.
Niezależnie od tego, jakiego rodzaju mopa szukasz, na naszej stronie internetowej znajdziesz bogatą ofertę mopów płaskich i obrotowych w atrakcyjnych cenach.