Wczytuję dane...

Stelaże podtynkowe - jak zamontować i gdzie kupić?

Spis treści:

  1. Gdzie używa się stelaży - do czego służą, co to jest?
  2. Jak wybrać stelaż podtynkowy do toalety?
  3. Gdzie kupić taki stelaż i jak sprawdzić jego jakość?
  4. Montaż stelażu - jak wykonać prawidłowo i kogo zatrudnić?
  5. Opinie o naszym sklepie

 

 

Stelaże podtynkowe na WC i do pisuaru na dobre zagościły w łazienkach. Nic w tym dziwnego, gdyż konstrukcje te wprowadzają do wnętrz ład i porządek. To dzięki nim zyskujemy w łazience dodatkowe miejsce, co jest szczególnie istotne w przypadku niewielkich wnętrz, w których każdy wolny centymetr jest na wagę złota. Stelaż podtynkowy na WC sprawia, że łazienka od razu staje się bardziej komfortowa i wygodna. Zyskuje również na atrakcyjności. Stelaże podtynkowe umożliwiają niemalże dowolne zaaranżowanie łazienki. Rozwiązanie to podnosi estetykę i funkcjonalność wnętrza. Łazienka z podwieszaną ceramiką nabiera nowoczesnego charakteru i wydaje się być przestronniejsza.

Stelaże w sklepie Sanjo.pl

O zastosowaniu stelażu podtynkowego warto zadecydować już na etapie projektu lub generalnego remontu łazienki tak, aby stelaż umieścić na odpowiedniej głębokości ściany. Tego typu stelaże mogą być zastosowane zarówno do WC, jak również do pisuaru. Dzięki nim, ze ściany wystają jedynie niezbędne elementy, a reszta jest schowana wewnątrz. Podwieszany kompakt WC czy pisuar prezentują się elegancko i bardzo stylowo, a do tego pozwalają w łatwy sposób zachować idealną czystość i higienę w łazience. Dzięki podwieszanym toaletom łatwiej umyć podłogę. Dodatkowo, stelaż podtynkowy na WC sprawia, że użytkowanie toalety jest cichsze i dyskretniejsze niż ma to miejsce w przypadku toalet z tradycyjną spłuczką.

 

Gdzie używa się stelaży podtynkowych - do czego służą, co to jest?

Jak najłatwiej określić stelaż podtynkowy na WC? Jako eleganckie rozwiązanie do każdej łazienki. Tylko tyle i aż tyle. Taki stelaż idealnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, a także w ramach nowoczesnego designu, gdyż jego elementy wyróżniają się miłym dla oka wyglądem. Czym są stelaże podtynkowe? To niewidoczna część armatury łazienkowej, która jest ukryta pod tynkiem. Montuje się je na nagiej ścianie, a następnie pokrywa tynkiem lub innym materiałem budowlanym.

Tego typu konstrukcje umożliwiają zamontowanie spłuczek i toalet na dowolnej wysokości. Brak wystających elementów oraz możliwość dopasowania koloru i stylu przycisków spłukujących do wystroju łazienki, dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Producenci stelaży i zestawów podtynkowych, m.in. KOŁO i FANECO dbają nie tylko o funkcjonalność oferowanych instalacji, ale również coraz mocniej otwierają się na estetyczne potrzeby klientów.

Dla większości osób podwieszana miska WC wydaje się estetyczniejszym rozwiązaniem aniżeli tradycyjny kompakt. Jej poszczególne części składowe: zbiornik do spłukiwania wody czy rura odpływowa są przesłonięte obmurowanym stelażem lub obudowanymi płytami gipsowo-kartonowymi, co optycznie poprawia wnętrze łazienki. Powstała w ten sposób zabudowa może służyć jako półka do wykorzystania na łazienkowe drobiazgi.

 

Jak wybrać stelaż podtynkowy do toalety?

Stelaż podtynkowy Faneco do pisuaru

Z wyborem stelażu nie powinno być problemu. Jeżeli chodzi o wymiary stelaży to ich szerokość nie wychodzi poza przedział od 35 do około 50 centymetrów. Najszersze konstrukcje przeznaczone są najczęściej do wiszących misek. Co do długości obudowy, to w przeważającej liczbie przypadków jest ona regulowana, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości montażowe. Najczęściej jednak długość stelażu oscyluje w granicach od 10 do nawet 25 centymetrów. Wybór właściwego modelu stelażu jest prosty tym bardziej, że na rynku mamy spory ich asortyment.

Plusem jest to, że jeden stelaż zwykle pasuje do wielu rodzajów misek WC, co bardzo ułatwia zadanie. Aktualny wybór wymiarów stelaży do WC jest na tyle szeroki, że z powodzeniem można znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się nawet w najmniejszych łazienkach. Dostępne są konstrukcje w wersjach o zmniejszonej głębokości typu slim oraz specjalistyczne stelaże narożne. Te ostatnie sprawdzają się zarówno w małych łazienkach, jak i w pomieszczeniach większych, gdzie pozwalają na oryginalne aranżacje bez uszczerbku na funkcjonalności.

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze stelażu jest fakt, iż na rynku spotkać można stelaże do zabudowy w lekkiej ścianie gipsowo-kartonowej oraz do zabudowy ciężkiej. Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Produkty do zabudowy lekkiej charakteryzują się dużo prostszym i szybszym montażem, choć zazwyczaj kosztują więcej niż te do zabudowy ciężkiej. Podstawą ich budowy jest rama samonośna, która jest wykonana ze stali. Dzięki jej konstrukcji, stelaż można założyć zarówno w ścianach działowych, masywnych, jak ich w ściankach instalacyjnych. Stelaż podtynkowy do zabudowy ciężkiej przeznaczony jest do montażu w ścianach murowanych. Minusem tego typu stelażu jest skomplikowany i czasochłonny montaż, który wymaga specjalistycznej wiedzy. Kolejnym kryterium podziału stelaży podtynkowych jest wysokość zabudowy. W tym zakresie rozróżnić można stelaże do zabudowy niskiej o wysokości ramy nośnej 80-90cm, stelaże do zabudowy wysokiej o wysokości ramy nośnej 110-130cm oraz stelaże samonośne ze wzmocnioną ramą i profilami o większym przekroju.

Wybór konkretnej wysokości zabudowy stelaża decyduje o późniejszej lokalizacji przycisku spłukującego wodę oraz o istnieniu (lub też nie)Opinie o naszym sklepie półki nad toaletą. Wybierając stelaż podtynkowy do misek WC, koniecznie należy zwrócić uwagę na pojemność spłuczek wody. Większość ma spłuczki o pojemności 6l, przy których użytkownik może decydować, czy chce spuścić całą ilość wody czy połowę. Niektóre stelaże mają możliwość regulacji poziomu napełnienia zbiornika – od 6 do 9l w normalnym trybie spuszczania wody oraz od 3 do 5 przy trybie oszczędnym.

 

Gdzie kupić taki stelaż do WC i jak sprawdzić jego jakość?

Stelaże podtynkowe to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które znacznie podnosi komfort codziennego życia. Ale uwaga! Tego typu konstrukcje powinny charakteryzować się odpowiednią szczelnością i wytrzymałością. Tylko wtedy zapewnią nam spokojne i wygodne życie. Wszelkiego rodzaju awarie mogą bowiem skutkować koniecznością kucia zabudowy, co może znacznie obniżyć estetykę wnętrza. Co za tym idzie, decydując się na stelaż podtynkowy na WC, warto wybrać produkt renomowanej firmy, jak np. FANECO i zakupić go w sprawdzonym sklepie, który cieszy się dobrą opinią wśród klientów, jak np. sklep Sanjo.

Jak sprawdzić jakość stelażu WC?

Czy widząc tego typu konstrukcję możemy w ogóle określić jej jakość? Oczywiście, że możemy! Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów. Jednym z nich jest spłuczka. Już na pierwszy rzut oka widać, czy została ona wyprodukowana w taki sposób, aby z powodzeniem służyła przez długi czas. Najlepiej, gdy część zawierająca wodę do spłukiwania jest wyprodukowana metodą rozdmuchiwania jako zbiornik jednoczęściowy, a nie łączony przez klejenie. O dobrych parametrach technicznych i użytkowych zbiornika świadczy przede wszystkim jego sztywność.

Miękki i wiotki zbiornik jest równoznaczny z niską jakością. Ważnym elementem jest też rama. W stelażach instalacyjnych do zabudowy lekkiej powinna mieć wystarczającą wytrzymałość i sztywność tak, aby bezpiecznie przenosiła ciężar miski razem z jej użytkownikiem. Stabilne ramy mają tylko cztery punkty mocowania - dwa do ściany i dwa do podłogi. Ramę słabszą można poznać po tym, że punktów mocowania do ściany jest więcej. Warto również zwrócić uwagę na przyciski spłukujące. Do konkretnego stelaża wcale nie musi pasować przycisk, który akurat najbardziej nam się podoba. Zwykle stelaże i przyciski od różnych producentów nie pasują do siebie, dlatego zawsze dobrze jest wybierać produkty tej samej marki. 

 

Montaż stelażu WC - jak wykonać prawidłowo i kogo zatrudnić?

Stelaż podtynkowy Faneco do misy WC

Stelaż podtynkowy do miski WC może być zamontowany na dwa sposoby. W przypadku systemu ścian karton-gips zestaw może zostać zamontowany poprzez przytwierdzenie stelaża do profili podłoga-sufit. W przypadku wytrzymałych murów przykręcany jest do szyny montażowej na ścianie oraz bezpośrednio do podłogi. Bez względu jednak na to czy wybierzemy stelaż podtynkowy montowany na sucho czy na mokro, musimy pamiętać o podstawowych zasadach montażu. Kluczową sprawą jest zachowanie pionu i poziomu poszczególnych elementów. Zalecana wysokość to 40cm górnej krawędzi muszli, w przypadku osoby niepełnosprawnej zalecana wysokość to 46cm.

Stelaże do zabudowy ciężkiej wymagają mocowania do ściany murowanej, a następnie obmurowania, gdyż nie są w stanie same przenosić obciążeń. Stelaże do zabudowy lekkiej są bardziej stabilne. Po przykręceniu elementów konstrukcyjnych do ściany nie wymagają obmurowania, a jedynie zabudowania płytami gipsowo-kartonowymi. Uwaga! Montaż stelaża podtynkowego wykonuje się przed układaniem glazury, ale po wyrównaniu ścian i podłóg. Prace instalacyjne należy zacząć od wyznaczenia linii montażu układu, mierząc od poziomu posadzki.

Stelaż należy odpowiednio wypoziomować, utwierdzić do podłoża i obudować. Możliwości obudowania jest kilka. Stelaż do WC do zabudowy ciężkiej wymaga obmurowania np. bloczkami z betonu komórkowego. Stelaż do zabudowy lekkiej mocuje się do elementów konstrukcyjnych ściany bez dodatkowych prac murarskich.

 

Opinie o naszym sklepie

Sklep Sanjo oferuje najwyższej klasy stelaże podtynkowe do WC, w najlepszych na rynku cenach. U nas można znaleźć produkty od znanych i cenionych na rynku producentów, m.in. firmy FANECO. Cieszymy się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Nasi klienci doceniają nas za jakość oferowanych produktów oraz atrakcyjne ceny. Ponadto, oferowane przez nas stelaże posiadają kartę gwarancyjną producenta oraz instrukcję montażu i użytkowania w języku polskim.

Oferowane przez nas stelaże swoje zastosowanie znajdują zarówno w prywatnych łazienkach, jak również toaletach użyteczności publicznej. Kilkuletnie doświadczenie w branży i szybka dostawa zamawianego towaru sprawiają, że awansujemy do ligi najczęściej odwiedzanych przez klientów hurtowni sanitariatów i akcesoriów łazienkowych. Klienci doceniają nas za niezawodność i dobrą współpracę. Gwarantujemy niskie koszty przesyłki oraz możliwość zwrotu towaru, jeśli nie będzie spełniał Państwa oczekiwań.

Zobacz także: Jak wybrać poręcze dla niepełnosprawnych?