Wczytuję dane...

Worki na śmieci - jak wybrać najlepsze?

Czasami czujemy się przytłoczeni ilością rodzajów worków na śmieci dostępnych w sklepach. Warto zwrócić uwagę, aby nasz worek na śmieci był wytrzymały, łatwy do przenoszenia oraz żeby miał odpowiednią wielkość. Zatem, skupmy się na parametrach, którymi należy się kierować podczas ich wyboru

Pojemność

Idealny worek na śmieci, to taki który będzie nieco dłuższy od pojemnika, żeby jego końcówki można było bez problemu opuścić po bokach. Dzięki temu, opróżniając nasze kosze, nadmiar śmieci nie wysypie się na zewnątrz. W sklepach dostępne są worki o pojemności 10l, 20l, 35l, 60l, 120l, 160l, 240l a także w wielu innych nietypowych pojemnościach. Rodzaje

Wyróżniamy kilka rodzajów worków na śmieci, które mają różną konstrukcję otworu worka. Głównymi kategoriami na które można je podzielić są:

  • Klasyczne worki na śmieci bez dodatkowych udogodnień,
  • Worki na śmieci z uszami, które umożliwiają bardziej wygodny sposób użytkowania od klasycznych,
  • Worki na śmieci z taśmą ściągającą. Ze względu na łatwość przenoszenia, są one najlepsze na rynku.

Tworzywo

Worki na śmieci różnią się również materiałem wykonania. Najtańszym modelem są worki foliowe, które charakteryzują się różnorodną grubością. Na rynku znajdziemy również worki cienkie, przeznaczone głównie do gromadzenia odpadów miękkich oraz grubsze, specjalnie wzmacniane. Wyróżniamy także worki na śmieci biodegradowalne, wykonane z tworzywa przyjaznemu środowisku z dodatkiem specjalnych substancji. Worki te ulegają szybszemu rozkładowi niż zwykłe modele.

Jakość

Wytrzymałość ma znaczenie, dlatego worki foliowe o wzmocnionych ściankach będą odpowiednie do wykorzystania w kuchni. Natomiast worki z HDLD są grubsze od foliowych. Lekkie, delikatniejsze modele sprawdzą się na odpady biurowe.

Segregacja odpadów

Prawo nakazuje stosować odpowiednią segregację śmieci, dlatego rozdzielamy odpady, wrzucając je do odpowiednich śmietników. Zamiast kupować kolorowe śmietniki, powinniśmy kierować się następującym rozróżnieniem:

  • Żółte worki są właściwe dla tworzyw sztucznych między innymi plastikowych butelek, środków czystości, torebek foliowych oraz puszek.
  • Zielone worki przeznaczone są do przechowywania szkła oraz odpadów ogrodowych,
  • Niebieskie worki na śmieci przystosowane są do odpadów z papieru i tektury,
  • Czerwony worek jest dopasowany do przetrzymywania metalu,
  • Fioletowe worki dedykowane są odpadom biodegradowalnym m.in. resztkom jedzenia,
  • Czarne worki przeznaczone są dla odpadów mieszanych.

Worki na śmieci to produkty, które wykorzystywane są w każdym domu dlatego rynek posiada szeroką i różnorodną ofertę. Przy wyborze odpowiedniego worka na śmieci możemy kierować się ceną, wytrzymałością, pojemnością oraz kolorem.