Wczytuję dane...

Jak wybrać najlepsze rękawice ochronne?

Jak wybrać odpowiednie rękawice?

Przy wyborze rękawic ochronnych powinniśmy brać pod uwagę rodzaj wykonywanej przez nas pracy oraz ich rodzaje. Każde z modeli rękawic mają swoje przeznaczenie. Inne wybierzemy do sprzątania, inne do szorowania łazienki, a jeszcze inne do prac w ogrodzie. Aby rękawice ochronne spełniały swoją funkcję, powinny być dopasowane. Zbyt małe lub zbyt duże nie dostarczają nam właściwego poziomu bezpieczeństwa, a dodatkowo mogą przeszkadzać w pracy.

Rękawice jednorazowe

Wykorzystywane są najczęściej do prac domowych oraz do użytku medycznego i kosmetycznego, ze względu na wymogi sanitarne. Najczęściej rękawiczki jednorazowe wykonane są z trzech materiałów – lateksu, nitrylu oraz winylu. Rękawiczki foliowe dobrze pełnią swoją funkcję w sklepach spożywczych oraz gastronomii. Rękawiczki lateksowe są bardzo elastyczne, cienkie i dobrze dopasowują się do dłoni, dzięki czemu można precyzyjnie posługiwać się palcami. Rękawiczki wykonane z syntetycznej gumy nitrylowej są trwalsze od lateksowych i bardziej odporne na przebicia oraz substancje chemiczne. Tworzywo winylowe rozpuszcza się pod wpływem rozpuszczalników takich jak zmywacz do paznokci. Jednak rękawiczki winylowe nie nadają się do wykonywania czynności, gdzie występuje ryzyko mechanicznego ich uszkodzenia na przykład szorowanie podłogi.

Rękawice wielokrotnego użytku

Rękawice ochronne to nie tylko produkty przeznaczone do jednorazowego użytku. Odpowiednie do wykonywania prac budowlanych, ogrodowych lub gospodarczych będą rękawice gumowe. Rękawiczki utworzone są z tworzyw sztucznych, w całości zalane gumą. Takie rękawice posiadają długi mankiet, sięgający do łokcia, dzięki temu chronione są nie tylko dłonie, ale również przedramiona. Ich główną zaletą jest nie przepuszczalność, co chroni nas przed niepowołanymi ciałami obcymi. Dla większej wygody noszenia oraz ochrony przed potem, rękawice gumowe pokrywane są często bawełną. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze dłonie są mniej narażone na odparzenia. Także rękawice robocze wykonane są z mieszanki włókien, które zabezpieczają dłonie przed otarciami i powstawaniem odcisków. Rękawice nakrapiane z wytłoczonym wzorem PCV, charakteryzują się pewnym chwytem oraz wydajnością. Idealnie nadają się do prac budowlanych, magazynowych i niektórych prac ogrodowych. Przy wyborze rękawic ochronnych należy kierować się ich wytrzymałością oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane. Należy chronić nasze dłonie przed substancjami, które działają na skórę drażniąco a nawet żrąco, substancjami chemicznymi, detergentami ale również uszkodzeniami mechanicznymi.