Wczytuję dane...

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wieszaków?

Wieszaki łazienkowe - wybór tworzywa

Materiał, z którego wykonano wieszaki do łazienki na ręczniki jest jednym z czynników, warunkujących ich wybór. Estetyka oraz prestiż surowca także wpływa na decyzję zakupu konkretnego modelu wieszaka. Wyróżniamy:

  • Stalowe wieszaki łazienkowe na ręczniki: odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia, co sprawia, że będzie pełnił swoją funkcję przez długie lata. Stal nie tylko nie wchłania wilgoci ale również nie ulega korozji. Doskonałym atutem wieszaków ze stali jest także jego estetyczny i nowoczesny wygląd. Wieszaki na ręczniki do łazienki wykonane ze stali, możemy zakupić z wykończeniem matowym lub wysoki połysk.

  • Aluminiowe wieszaki do łazienki: Tańsza alternatywa jest wykonana z cienkiej blaszki, która łatwo się ugina, natomiast bardziej sztywne modele są droższe. Wieszaki łazienkowe wykonane z tego tworzywa są odporne na korozję, lecz niestety negatywnie wpływa na nie preparaty zasadowe np. mydło, powodując bielenie powierzchni.

  • Drewniane wieszaki do łazienki na ręczniki: przy wyborze tego typu wieszaka, warto skupić się na najlepszych modelach, ponieważ zachlapanie takiego wieszaka może powodować, że będzie mniej odporny na wilgoć. Ich zaletą jest niebanalny wygląd, który wpływa na estetykę pomieszczenia.

  • Wieszaki na ręczniki z tworzywa sztucznego: są lekkie, oporne na korozję, często w różnych kształtach i kolorach. Dzięki takim wieszakom, łazienka nabiera osobistego charakteru.

Pojedyncze wieszaki czy listwy łazienkowe na ręczniki

Najpopularniejszym modelem do małych pomieszczeń są pojedyncze lub podwójne wieszaki łazienkowe. Możemy przechowywać wiele ręczników bez zajmowania dużej ilości przestrzeni. Poszczególne modele wieszaków różnią się od siebie sposobem mocowania. Występują one w wersji montowanej na kołkach rozporowych wkręcanych w ścianę, zawieszane lub samoprzylepnej. Każdy sposób montaży posiada wady i zalety. Wieszaki montowane do ściany wyróżniają się trwałością montażu a także sporym udźwigiem, niestety wymagają konieczności wiercenia. Wieszaki łazienkowe samoprzylepne są łatwe w montażu i nie wymagają wiercenia płytek. Ich wadą jest niewielki udźwig i niska trwałość montażu. Listwy łazienkowe na ręczniki z wieloma haczykami, również sprawdzą się w małych pomieszczeniach, z których korzysta wiele osób. Zazwyczaj posiadają od 4 do 8 haczyków rozmieszczonych tak, aby zachować higienę oraz estetyczny wygląd. Listwy do łazienki wymagają wiercenia 2-3 dziur w płytkach i są łatwe w montażu.

Wieszaki ścienne czy stojące na ręczniki do łazienki

Wieszaki łazienkowe ścienne nie zajmują dużej przestrzeni oraz ich mocowanie jest bardzo stabilne. Wykonane są z różnych rodzajów materiału, niestety sposób ich montażu jest inwazyjny, ponieważ wymaga wkręcanie otworów w płytkach ceramicznych. Alternatywą dla wieszaków ściennych są wieszaki do łazienki stojące. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ nie wymaga mocowania oraz są wielofunkcyjne. Niestety jego ustawienie zajmuje dużo miejsca i musi współgrać z resztą armatury, aby łazienka pozostała funkcjonalna.