Wczytuję dane...

Mydło w płynie czy mydło w kostce - co wybrać?

Mycie rąk jest czynnością, którą wykonujemy kilka razy dziennie każdego dnia. Na ogół nie zastanawiamy się ile czasu nam to zajmuje oraz co w tym przypadku byłoby dla nas bardziej wygodne, korzystanie z mydelniczki i mydła w kostce lub dozownika i mydła w płynie.

 

W toaletach i łazienkach publicznych popularnym rozwiązaniem są dozowniki. Natomiast w pomieszczeniach sanitarnych mniej uczęszczanych lub wykorzystywanych tylko przez pewną grupę ludzi jak np. toalety i łazienki dla personelu albo w pokojach hotelowych, częstszym rozwiązaniem są mydelniczki i mydła w kostce.  

Zatem od czego to zależy ? Jakie wady i zalety posiadają obydwa rozwiązania ?

Postaramy się odpowiedzieć na te dwa pytania.

Mydelniczka i mydło w kostce

To tradycyjne i dość wiekowe rozwiązanie ma nadal swoje praktyczne zalety, ale też i wady:

 • Poręczne. Sprawdza się w kąpieli i pod prysznicem. Może być elementem zabawy dla dzieci w wodzie, bo ma tendencję do wyślizgiwania się- co jest jednocześnie jego wadą i zaletą. W zależności od sytuacji.

 • Mydło w kostce jest wydajniejsze od mydła w płynie. Jednym słowem starcza na dłużej.

 • Dużą rolę też odgrywa cena. Mydła w kostce są dużo tańsze od mydeł w płynie.

 • Mydełko można zawsze włożyć do szafy, wtedy jego zawartość przeniknie miłym zapachem.

Wadą tego rozwiązania jest to, że:

 • Brudzi umywalkę. Jednym słowem pozostawia ślady na urządzeniach sanitarnych. Można temu zapobiec montując mydelniczkę na stałe, przytwierdzoną do ściany lub wolnostojącą na umywalce. Ponadto mydło wykorzystywane na co dzień, nawet w mydelniczce, nie prezentuje się dość estetycznie i nie kojarzy higienicznie.

 • Śliskie mydło w kostce może nam wysunąć się z ręki i upaść w niewiadomym miejscu. Ponadto często przytwierdzają się do niego różne zabrudzenia.

 • Można je zabrać ze sobą. Co stanowi zarazem jego wadę i zaletę. W publicznych toaletach często znika. Dlatego w tym wypadku lepszym rozwiązaniem jest montaż dozowników i mydeł w płynie.

Dozowniki i mydła w płynie

Zalety wynikające ze stosowania mydeł w płynie, a tym samym korzystania z dozownika mydła są dość przekonujące:

 • Mydło w płynie zawiera mniej tłuszczu i substancji zagęszczających, a więcej wody, przez to jest łagodniejsze niż mydło w kostce. Ponadto zazwyczaj  mydła w płynie zawierają ph w granicach, odpowiadających odczynowi skóry. Przez co nie wysuszają tak rąk jak mydła w kostce ponieważ substancje nawilżające w tych produktach działają bardziej skuteczniej.

 • Dozownik z mydłem w płynie wygląda bardziej estetycznie oraz higienicznie i nie brudzi urządzeń sanitarnych. Poza tym jest przytwierdzony na stałe. Sam dozownik ułatwia aplikację odpowiedniej ilości mydła i odpada tutaj problem osadu na umywalce.  Dlatego jest to dobre i praktyczne  rozwiązania w toaletach i łazienkach publicznych.

 • Nie ma kłopotu z jego uzupełnianiem. Intuicyjna konstrukcja dozowników pozwala na kontrolę ilości płynu i szybkie uzupełnianie brakującej zawartości.

Wadami tego rozwiązania są:

 • W porównaniu do tradycyjnych mydeł w kostce, mydła w płynie są zdecydowanie droższe. Zakup dozownika też stanowi koszt, ale tylko jednorazowy.

 • Szybko się wyczerpują. Trzeba dość często uzupełniać.

 • No i nie zabierzemy mydła w płynie wraz z dozownikiem pod prysznic.

Dozowniki z mydłem  w płynie montowane są na stałe. Pojawia się tutaj problem ich montażu- a raczej po której stronie. Jeżeli wykorzystujemy to rozwiązanie w swojej prywatnej toalecie lub łazience to możemy zamontować je tam gdzie jest nam najbardziej wygodniej. Generalnie powinny być usytuowane w tym miejscu, w którym naturalnie można było z nich korzystać. W toaletach publicznych przyjmuje się zasadę, że większość osób jest praworęcznych. Dlatego tam na ogół dozowniki montowane są po prawej stronie umywalki.  

Z powyższych wniosków wynika, iż zastosowanie dozownika z mydłem w płynie ma swoje racjonalne uzasadnienie w toaletach publicznych. Ze względu przede wszystkim na estetykę, funkcjonalność i higienę.  Natomiast tam gdzie z urządzeń sanitarnych korzysta ograniczona liczba osób, obydwa rozwiązania ( mydło w kostce lub mydło w płynie) z powodzeniem się sprawdzają. Wszystko zależy w tym wypadku od naszych osobistych upodobań.

Zobacz także nasze dozowniki mydła plastikowe, dozowniki mydła automatycznedozowniki do mydła bezdotykowe.