Łazienka dla osób z niepełnosprawnością – w co należy ją wyposażyć?
Obecnie możemy spotkać różne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością – łazienka odpowiednio dopasowana do specyficznych potrzeb jest idealnym tego przykładem. Niezależnie od tego, czy jest to toaleta publiczna czy prywatna łazienka w domu, łazienka dla osoby z niepełnosprawnością ułatwia wykonywanie codziennych czynności oraz gwarantuje komfort i niezależność podczas samodzielnego korzystania z toalety lub prysznica. Jeżeli chcesz dowiedzieć się jak powinna wyglądać łazienka dla osób z niepełnosprawnością, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy.
Łazienka dla osób z niepełnosprawnością i starszych – o czym należy pamiętać?
W momencie konieczności remontu toalety i potrzeby dostosowania jej do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, często zastanawiamy się: jak wyposażyć łazienkę dla osób z niepełnosprawnością? O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę trudności i ograniczenia, jakie napotykają osoby, dla których będzie przeznaczona toaleta. Najważniejsze w pomieszczeniu są funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Co więcej, odpowiednio zorganizowana łazienka dla osoby z niepełnosprawnością powinna zapewnić jej komfort i intymność. Warto pamiętać o tym, że taka łazienka powinna mieć nieco większe wymiary powierzchni manewrowych, dostosowany do zakresu ruchu osoby z niepełnosprawnością, dla której urządzamy pomieszczenie. Projektując i urządzając łazienkę przeznaczoną ogólnie dla osób niepełnosprawnych możemy zastosować uśrednione parametry.
Łazienka dla osób z niepełnosprawnością – najczęstsze problemy
Jeżeli chcemy dowiedzieć się jak powinna wyglądać łazienka dla osób z niepełnosprawnością, warto przyjrzeć się najczęściej występującym problemom podczas planowania i aranżacji takiego pomieszczenia. Wygospodarowanie wolnej od przestrzeni to często największe wyzwanie, zwłaszcza w małych łazienkach. Czasem lepiej zrezygnować z niektórych elementów na rzecz komfortowej przestrzeni. Kolejnym problemem może być brak zachowania wolnego miejsca przy sanitariatach oraz stosowanie dywaników. Dużym problemem może być także konieczność wstawienia nieco szerszych drzwi, bez progów, które ułatwią wstęp do samego pomieszczenia.
Jak powinna wyglądać łazienka dla osoby z niepełnosprawnością?
Jeżeli podjęliśmy decyzję o konieczności remontu, warto zastanowić się jakie udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością łazienka powinna zawierać i jakie elementy wchodzą w skład podstawowego wyposażenia. Wybierając konkretne produkty, należy przede wszystkim dopasować je do potrzeb i możliwości osoby, uwzględniając możliwości architektoniczne łazienki. Przede wszystkim, warto zadbać o odpowiedni układ sprzętów w łazience a także właściwą kolorystykę pomieszczenia i jego oświetlenie. Są to istotne kwestie, które przełożą się na późniejszy komfort korzystania z łazienki. Oświetlenie – poza odpowiednią barwą i mocą – powinno gwarantować także łatwy dostęp do włączników. Dla osób poruszających się na wózku powinny one być nie wyżej niż na wysokości około 75-80 cm. Jakie sprzęty powinna zawierać łazienka dla osób z niepełnosprawnością? Prysznic, sedes oraz umywalka są absolutnie niezbędnym wyposażeniem, które powinno być odpowiednio dostosowane. Jeżeli zależy nam na miejscu do przechowywania, warto postawić także na odpowiednio zamontowane szafki. Umywalka dla osób z niepełnosprawnością powinna być odpowiednio szeroka i zawieszona na takiej wysokości, która umożliwia bezproblemowe wjechanie pod nią osobie na wózku. Projektując strefę kąpielową należy zadbać w pierwszej kolejności o antypoślizgową powierzchnię podłogi. Podstawę funkcjonalnego prysznica powinien stanowić brodzik o minimalnych wymiarach 90x90 cm. Niezbędnym wyposażeniem prysznica przeznaczonego dla osoby niepełnosprawnej powinno być specjalne krzesło pod prysznic. Przy wyborze odpowiedniej muszli ustępowej należy również zadbać o jej odpowiednie umiejscowienie oraz dostosowania w postaci uchwytów i – jeżeli zajdzie taka potrzeba – specjalnej nakładki na sedes regulującej wysokość. Podczas urządzania warto pamiętać, że uchwyty w łazienkach dla osób z niepełnosprawnością muszą znaleźć się w odpowiednim miejscu i ilości – ich nieprawidłowe rozmieszczenie lub nadmiar znacząco obniży komfort korzystania z pomieszczenia.
Jak wyposażyć łazienkę dla osób z niepełnosprawnością?
Prawie każdą łazienkę można dopasować do potrzeb osób z niepełnosprawnością tak, by była zarówno funkcjonalna jak i estetyczna. Dostępne w sprzedaży akcesoria współgrają z panującymi trendami stylistycznymi i stanowią asortyment ogólnie dostępny. Warto jednak sięgnąć po rozwiązania pochodzące od sprawdzonych producentów, które wyróżniają się najwyższą jakością wykonania. Nie czekaj i już dziś zapoznaj się z ofertą na naszej stronie internetowej.