Wczytuję dane...

Jak dbać o płytki w łazience?

Pomimo zmieniających się trendów w aranżacjach, płytki ceramiczne wciąż zaliczane są do najpopularniejszych rozwiązań do łazienek i kuchni. Nic dziwnego – cechują się dużą wytrzymałością, odpornością na działanie wody i wahania temperatur a także są wyjątkowo ekonomiczne i – odpowiednio dobrane – prezentują się wyjątkowo estetycznie. Jednak nawet najpiękniejsza aranżacja łazienki nam nie pomoże, jeśli nie utrzymamy płytek w należytej czystości. W tym wpisie prezentujemy najlepsze akcesoria, takie jak mop do płytek, płyn do płytek łazienkowych oraz dodatkowe rozwiązania, które pozwolą nam utrzymać błyszczące płytki w łazience przez cały czas. Jeśli zastanawiasz się czym myć płytki na ścianie, a czym te na podłodze, nasz wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Akcesoria do płytek łazienkowych

Jednym z najważniejszych akcesoriów w łazience jest mop do płytek, który pozwoli na szybkie wyczyszczenie nawet bardzo zabrudzonych płytek. Dzięki niemu nie tylko efektywnie umyjemy podłogę, ale poświęcimy na tę czynność mniej czasu. Jego wybór nie jest jednak kwestią oczywistą – niektóre mopy sprawdzą się lepiej od innych modeli. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zestaw wiadro i mop z wyciskaczem. Największą zaletą tych sprzętów jest duża wygoda – nie musimy schylać się, by wycisnąć nadmiar wody. Jeśli zależy nam na dokładnym myciu i dotarciu do nawet trudnych powierzchni, mop obrotowy będzie najlepszym wyborem.

W przypadku płytek łazienkowych, warto także wyposażyć się w gumową ściągaczkę do wody, która całkowicie usunie wilgoć z czyszczonych powierzchni. Jest to szczególnie przydatne w przypadku płytek na ścianie.

Dbanie o czystość samych płytek to jednak nie wszystko. Często zabrudzenia wchodzą w fugi łazienkowe. Zdaniem wielu osób, to właśnie czyszczenie fug sprawia w domu najwięcej problemów. Aby zwiększyć skuteczność środków do czyszczenia fug, wskazane jest także zastosowanie kilku przydatnych urządzeń. Dużą popularnością cieszy się oczyszczanie parowe. Para wodna zmiękcza uporczywe zabrudzenia, przez co szybciej odchodzą one od płytek i powierzchni fug. Pomocna może okazać się także specjalna szczotka z twardym włosiem, która pomoże pozbyć się nawet uciążliwych zabrudzeń.

mop do płytek

Płytki w łazience – jak o nie dbać?

Utrzymanie w czystości płytek nie powinno przysparzać nam dużo problemów. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują one regularnej pielęgnacji. Aby długo nam służyły warto raz na jakiś czas poświęcić im nieco uwagi. Zasady właściwej pielęgnacji zależą przede wszystkim od rodzaju zastosowanych płytek, a dokładniej od typu ich powierzchni. Płytki szkliwione zasadniczo nie potrzebują niczego oprócz wody. Warto regularnie przecierać je delikatnie

 zwilżoną, miękką ściereczką. Za to gresy – nawet te polerowane warto zaimpregnować odpowiednimi preparatami. Dzięki temu prostemu zabiegowi łatwiej utrzymamy gres w czystości i dłużej będziemy się cieszyć nieskazitelną powierzchnią.

Czym myć płytki w łazience?

ściągacz do płytek

Jeśli zastanawiasz się czym myć płytki na ścianie lub podłodze w łazience, podstawą w tym przypadku jest specjalny płyn do płytek łazienkowych. Środek do mycia płytek powinien być przede wszystkim dopasowany do rodzaju posiadanych przez nas płytek. Wybór odpowiednich detergentów do czyszczenia – płynów, past, mleczek i sprayów jest olbrzymi i zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Warto przy tym pamiętać, że przy korzystaniu z naprawdę silnych preparatów należy najpierw sprawdzić ich działanie na niewielkim i stosunkowo mało widocznym fragmencie płytki. Pozwoli to się upewnić, czy nie zniszczymy jej powierzchni.

Jak czyścić płytki w łazience?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak czyścić kafelki łazienkowe, gdyż jest to zależne od tego, z czego są one wykonane. Niezmienny jest jednak fakt, że powinny one być przez nas myte przynajmniej raz w tygodniu - zwłaszcza pod prysznicem oraz przy umywalce, gdzie mają bezpośredni kontakt z wodą. Jeśli chcemy zachować czyste i błyszczące płytki w łazience, pomocne okaże się kilka akcesoriów. Do płytek podłogowych najlepiej sprawdzi się mop, ponieważ pozwoli nam w szybki i wygodny sposób wyczyścić nawet duże i trudno dostępne powierzchnie. Czym myć płytki na ścianie? W tym przypadku wystarczy jedynie miękka szmatka z mikrofibry lub standardowa gąbka. W przypadku korzystania z gąbki warto jednak zrezygnować z jej szorstkiej strony, w celu wyeliminowania ryzyka pojawienia się niechcianych zarysowań. Należy również zwrócić uwagę na to, aby gąbka miała nienaruszoną strukturę, inaczej jej resztki mogą pozostawać na fugach.

Jeśli szukasz odpowiednich akcesoriów i środków do mycia płytek w łazience, odwiedź naszą stronę internetową.