Wczytuję dane...

Jaki pisuar do publicznej toalety?

Toalety publiczne znacznie różnią się od toalet w prywatnych domach. Przede wszystkim toalety w miejscach użyteczności publicznej muszą być projektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami sanitarno-higienicznymi. Zazwyczaj spotykamy toalety damskie oraz męskie. W przypadku toalet męskich powinny być one wyposażone w toalety oraz pisuary. Co to jest pisuar? Jak działa pisuar? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania oraz dowiedzieć się gdzie kupić pisuar i jak go zamocować, nasz wpis jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy!

Co to jest pisuar?

Co to jest pisuar? W najprostszym ujęciu, jest to urządzenie sanitarne, które bardzo często stanowi alternatywę dla toalety i pozwala mężczyznom na oddawanie moczu na stojąco. Prawzorem pisuaru były być może przenośne pojemniki, które znane już były w starożytnych Chinach około III wieku p.n.e. Pisuar ułatwi męskiej części populacji korzystanie z toalety, a właścicielom oszczędzi sprzątania. Dziś spotykamy zazwyczaj pisuary muszlowe montowane na ścianie, wykonywane zwykle z materiałów ceramicznych, stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. To, jak działa pisuar, będzie w pełni uzależnione od jego rodzaju. Jeśli chodzi o montaż, wyróżniamy pisuary instalowane bezpośrednio na ścianie, na stelażu lub tzw. modele narożne. Do wyboru mamy także trzy rodzaje zasilania – od tyłu, z góry oraz bezwodne. Pierwsze z nich zwykle wyposażone są w deskę i działają podobnie do muszli klozetowej. Pisuary zasilane od góry to najstarszy rodzaj tych urządzeń, zwykle pozbawiony klapy. W ich przypadku rura służąca do spłukiwania wody zamontowana jest od góry. Z kolei urządzenia bezwodne, jak wskazuje ich nazwa, nie potrzebują wody do spłukiwania. Nie są wyposażone w elementy połączeniowe, co pozwala zaoszczędzić znaczną ilość wody.

Ile miejsca należy przeznaczyć na pisuar?

piisuar do toalety publicznej

Jedną z wielu zalet pisuaru są jego kompaktowe wymiary. Często jednak zastanawiamy się, gdy wybieramy pisuar – ile miejsca na niego przeznaczyć? Pisuar zajmuje niewiele miejsca – wymiary pisuaru to mniej więcej 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. Pisuar można powiesić na ścianie lub zamontować na stelażu podobnym do tego ze spłuczką sedesową. Zazwyczaj krawędź miski znajduje się na wysokości 65 cm. Przy montażu pisuarów w toalecie trzeba oczywiście wziąć pod uwagę odległości pomiędzy nimi – chodzi o to, aby możliwe było komfortowe korzystanie z nich. Pisuary powinny być indywidualnie zawieszonymi na ścianie jednostkami, charakteryzującymi się szerokością na poziomie minimum 300 mm. Brzegi powinny wystawać na przynajmniej 30 cm od ściany. Jeśli toaleta jest wyposażona w dwa i więcej pisuarów, jeden z nich powinien być dostosowany do wzrostu dziecka. W celu zapewnienia intymności, poszczególne pisuary należałoby oddzielić od siebie deską nie mniejszą niż 30×80 cm wysokości. Aby zagwarantować odpowiedni poziom suchości, można zainstalować w podłodze pod pisuarem kratkę ze stali nierdzewnej, która zapewni dodatkowy odpływ.

Jaki pisuar do toalety publicznej wybrać?

Pisuary, które znajdują się w męskiej toalecie publicznej, powinny posiadać zawór płukania oraz automatyczny system spłukiwania. Najlepszym wyborem będzie pisuar o opływowym kształcie, odpowiednio wyprofilowany z otworem u dołu bardziej wysuniętym do przodu. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z pisuaru. Często wybieranym modelem jest pisuar ze stelażem podtynkowym. Instalacja jest ukryta w ścianie, wobec czego zajmuje mniej miejsca. Oprócz kwestii praktycznych warto zwrócić też uwagę na estetykę. Te urządzenia mogą być ciekawie zaprojektowane i stanowić elegancki dodatek do łazienki.  Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, warto stawiać na sprawdzone rozwiązania pochodzące od renomowanych producentów – wówczas zyskujemy pewność, że wybrane przez nas pisuar przez długi czas będzie sprawnie funkcjonował.

Jak zamocować pisuar?

Pisuary, należą do jednych z bardziej skomplikowanych przyborów sanitarnych pod względem montażu. Wynika to z odmienności ich konstrukcji i różnorodności systemów spłukiwania. Zazwyczaj do całego zestawu dołączona jest instrukcja montażu a w Internecie możemy znaleźć specjalne filmiki instruktażowe, które ułatwią ten proces. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy przeprowadzimy montaż prawidłowo, warto skorzystać z usług profesjonalisty.

Przeczytaj także: