Wczytuję dane...

Jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej?

Korzystanie z toalety publicznej w wielu przypadkach nie należy do dobrych doświadczeń — nie we wszystkich toaletach utrzymywane są higieniczne warunki, przez co wzrasta ryzyko kontaktu z drobnoustrojami, chorób wenerycznych i innych schorzeń związanych z zarazkami. Utrzymanie stałej czystości w toaletach publicznych często nie jest możliwe, dlatego zdecydowanie odbiegają one wyglądem od czystych i często lśniących łazienek domowych. Sprawdź, jak bezpiecznie korzystać z toalety publicznej oraz z czym może wiązać się nieprzestrzeganie w niej higieny.

Korzystanie z toalety publicznej — czego można się obawiać?

Bakterie w toalecie publicznej mogą znajdować się nie tylko w okolicach muszli, ale także przy kranie, na wszelkich metalowych elementach. Na rozprzestrzenianie się drobnoustrojów ma wpływ także automatyczna suszarka do rąk. 

W toaletach publicznych mogą znaleźć paciorkowce. Objawy chorób wywołanych przez paciorkowce przypominają najczęściej anginę. Mowa tutaj o silnym bólu gardła, białym nalocie na migdałkach i silne zaczerwienienia w obszarze jamy ustnej. 

Kolejny rodzaj zarazków to bakterie E-coli, wirusy żółtaczki typu A, pałeczki Shigella. Wiele z wirusów, które mogą znaleźć się w łazienkach, powoduje rozległe infekcje skórne i przynosi objawy grypy z późniejszymi powikłaniami. 

Do czego może doprowadzić nieprzestrzeganie higieny w toalecie?

Jednym z najczęściej powtarzających się objawów po skorzystaniu z toalety publicznej o niskim poziomie higieny, jest zapalenie układu moczowego. Wywołują je bakterie E.coli - w skrajnych przypadkach może także dojść do zapalenia nerek. Chorobom towarzyszy ból, pieczenie i swędzenie, do częstych objawów zalicza się ostry ból podbrzusza, a często występuje także niewielka ilość krwi. 

U chorego zarażonego paciorkowcem może wystąpić liszajec zakaźny, czyli wiele pęcherzyków występujących na zaczerwienionej skórze. Na skutek pęknięcia zasychają do postaci strupów o żółtym zabarwieniu. 

Bakterie Salmonella przyczyniają się do rozwoju zapalenia jelita cienkiego i grubego. W toalecie może wystąpić również wirus zapalenia wątroby typu A oraz rotawirusy — stanowią szczególne zagrożenie u dzieci. 

Jak korzystać z toalety publicznej w sposób higieniczny?

dozownik do mydła

Jakie są zasady korzystania z toalety? Pierwsza z nich jest najbardziej oczywista — nie dotykaj deski klozetowej i innych elementów znajdujących się w toalecie publicznej. Ta reguła tyczy się także przedmiotów osobistych, które często stawia się na brudnej podłodze lub wyposażeniu toalety, bez ich późniejszego wyczyszczenia. Również gromadzą bakterie, które później przenoszą się na dłonie. 

Przed spłukaniem wody owiń palec chusteczką higieniczną lub papierem toaletowym. Na spłuczce znajduje się wiele bakterii, których w ten sposób unikniesz. Złym pomysłem jest owinięcie palca rękawem - mimo że takie rozwiązanie przychodzi na myśl jako pierwsze, drobnoustroje ze spłuczki z łatwością przeniosą się stamtąd na dłonie. 

Wychodząc z toalety, jak najszybciej umyj dłonie, docierając także do niewielkich przestrzeni między palcami. Postaraj się umyć ręce jak najdokładniej lub wykorzystaj z żelu antybakteryjnego, który zdecydowanie najlepiej poradzi sobie z zarazkami. 

Jak powinna być wyposażona higieniczna toaleta publiczna?

Podstawą wyposażenia higienicznej toalety publicznej jest ręcznik papierowy w podajniku, który nie wymaga dotykania jego powierzchni, na której mogą znajdować się zarazki. To zdecydowanie o wiele bardziej higieniczne rozwiązanie niż automatyczna suszarka do rąk. 

Dozowniki do mydła, które podnoszą poziom higieny to modele łokciowe lub automatyczne. Maksymalnie ograniczają kontakt dłoni z powierzchnią, na której mogą znajdować się zarazki. 

Dobrym pomysłem jest zastosowanie oczyszczacza powietrza — jego zadaniem jest usunięcie wirusów i bakterii poprzez wbudowaną lampę UV, a także innych zanieczyszczeń. Co więcej, redukuje nieprzyjemne zapachy oraz rozkłada toksyczne substancje. 

Kup je w sklepie online Sanjo.pl — zadbaj o higienę w toalecie publicznej. Sprawdź dozowniki na mydło, podajniki na ręczniki papierowe, oczyszczacze powietrza i inne elementy wyposażenia łazienkowego w korzystnych cenach.