Jak zamontować drążek rozporowy do zasłon prysznicowych?
Drążek rozporowy służy do rozwieszenia zasłonki w łazienkach bez kabiny prysznicowej. Regulowane drążki rozporowe dopasujesz do każdej łazienki, bez potrzeby wiercenia. To korzystne finansowo rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić kilkaset złotych ceny kabiny. Sprawdź, jakie są rodzaje drążków kabinowych, które z nich wybrać do swojej łazienki oraz jak wykonać montaż zasłony prysznicowej.
Rodzaje drążków rozporowych
Drążki rozporowe posiadają różne kształty, które dostosujesz do swojej łazienki, wielkości wanny lub brodzika. Niezależnie, jaki rozstaw ścian znajduje się w Twoim mieszkaniu, możesz skorzystać z regulowanych drążków prysznicowych. Wybierz drążek spośród następujących rodzajów:
- Prosty drążek rozporowy do prysznica — składa się z rurek, których rozstaw możesz dowolnie regulować. Najprostsze i najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie, które umieścisz przy brodziku lub wannie. Na drążku zakłada się zasłonkę na kółkach do zasłonek, która może być po nim swobodnie przesuwana. Do ich montażu nie ma potrzeby wiercenia otworów w ścianach.
- Kątowe drążki prysznicowe — składają się z kilku połączonych ze sobą rurek, sprawdzają się przy prysznicach narożnych. W ich przypadku należy wykonać wiercenie w ścianach, dlatego przed montażem należy pamiętać o sprawdzeniu, czy w danym miejscu można stworzyć otwór. Zasłona umieszczona na drążku kątowym gwarantuje ochronę przed wydostaniem się wody na każdej ze stron brodzika lub wanny.
- Łukowe drążki prysznicowe — użyj przy brodzikach i wannach o kształcie półokrągłym. Przy montażu wymagane jest wykonanie otworów w ścianach. Łuki gwarantują wygodne przesuwanie zasłonki bez najmniejszych zacięć, co zwiększa wygodę korzystania z łazienki przez osoby starsze bądź z niepełnosprawnościami.
Jaki drążek rozporowy do zasłon prysznicowych wybrać?
Nie możesz pozwolić sobie na wykonanie wierceń w ścianach? Skorzystaj z drążka prysznicowego prostego regulowanego. Do jego montażu nie są wymagane dodatkowe kołki oraz wkręty. Na końcach drążka znajdują się osłonki, chroniące ścianę przed zarysowaniem. Ustawienie drążka dostosujesz w dowolnym momencie, bez rozpoczynania prac remontowych. Rozwiązanie zalecane do wynajmowanych mieszkań, których lokatorzy nie uzyskali zgody na wiercenie w ścianach, a chcą dokonać zmian w okolicy prysznica bądź wanny.
Prysznic, brodzik lub wanna umieszczone pomiędzy dwoma ścianami wymagają użycia drążka prostego. Wersja kątowe bądź łukowe wykorzystaj przy prysznicach znajdujących się na rogu łazienki.
Drążki z tworzywa sztucznego są tanie i dobrze dostępne, jednak na dłuższą metę nie sprawdzają się. Energiczne pociągnięcia za zasłonkę mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Wybierz drążki aluminiowe lub z innych metali.
Jak zamontować drążek rozporowy?
Drążek rozporowy łazienkowy — jak zamontować? Cały proces potrwa szybko i składa się z kilku następujących kroków.
Sprawdź jak szybko zamontować drążek rozporowy. Montaż rozpocznij od ustalenia, na jakiej wysokości zostanie zamontowany drążek. Zmierz odległość pomiędzy dwoma ścianami i rozciągnij drążek na wybraną szerokość. Jeden koniec drążka ustaw na wybranej wysokości, a następnie ostrożnie umieść drugą część na przeciwległej ścianie. O komfort montażu zadbają osłonki, dzięki którym ściana nie porysuje się. Mocno dociśnij dwa końce i upewnij się, że drążek nie wypadnie. Gotowe — montaż został zakończony, od teraz możesz brać kąpiele bez przedostania się wody poza prysznic.
Drążki rozporowe — jakie może być ich obciążenie?
Wytrzymałość drążka rozporowego zależy od tworzywa produkcji oraz grubości. Nie służą one jednak do dźwigania dużych obciążeń, a waga samych zasłon nie sięga nawet 1 kg. Niezależnie więc jaką zasłonkę zawiesisz na drążku, z pewnością nie zostanie on uszkodzony. Bez obaw wypróbuj różne zasłony prysznicowe. Montaż zasłon poliestrowych oraz z włókniny tekstylnej da najmniejsze możliwe obciążenie. Z kolei zasłony z PVC będą odrobinę cięższe, jednak nie zaszkodzą jakości drążków.