Wczytuję dane...
Wyposażenie łazienek dla niepełnosprawnych

Wyposażenie łazienki dla osób niepełnosprawnych

Toalety są szczególnym pomieszczeniem, które powinno zostać odpowiednio przygotowane do użytku osób niepełnosprawnych, tak aby zapewnić im zarówno wygodę użytkowania, ale także bezpieczeństwo, które jest najważniejsze. Zwłaszcza należy tutaj zwrócić uwagę na miejsce publiczne, które pomimo rozwoju naszego kraju i wzrosu liczby toalet spełniających wymagania dla osób niepełnosprawnych wciąż nam daleko do zachodnich sąsiadów. Najważniejsza jest świadomość, że osoby niepełnosprawne posiadają ograniczenia zarówno ruchowe, ale także umysłowe i pod tym kątem należy spojrzeć projektując toaletę. Wymaga to również zastosowania specjalny produktów, jak chociażby uchwyty, poręcze dla niepełnosprawnych co wiąże się z dodatkowymi kosztami, jednakże nie wolno zapomnieć o takich ludziach, którzy są wśród nas.

Łazienkę dla wygody można podzielić na kilka stref, które muszę spełniać odpowiednie wymagania zgodnie z Rozporządzeniem Ministra w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. 

Poniżej prezentujemy Państwu najważniejsze wytyczne dotyczące wyposażenia łazienki, a także stosowania odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia.



1 . Przestrzeń użytkowa przed miską wc

Ogólnym założeniem jest swoboda w możliwości przeniesienia osoby niepełnosprawnej z wózka inwalidzkiego na muszlę wc. W tym celu muszą zostać zachowane odpowiednie odległości pomiędzy muszlą wc, a tylna ścianą, a także zastosowane odpowiednie poręcze.

  • wysokość miski ustępowej 45-50 cm licząc od posadzki, aż do górnej krawędzi deski sedesowej
  • odległość muszli wc od jej krawędzi do tylnej ściany powinna wynosić min. 75 cm
  • spłuczka może być uruchamiana ręcznie lub na fotokomórkę, a jej wysokość powinna wynosić 120 cm licząc od posadzki pdłogi, nie może to być przycisk wc uruchamiany za pomocą nogi
  • podajnik papieru toaletowego powinien być zamontowany na wysokości 60-70 cm od posadzi, w odległości 70-90 cm od tylnej ściany
  • można również zastosować poręcze dla osób niepełnosprawnych, które ułatwiają przesiadanie się z wózka na sedes