Wczytuję dane...

Środki czystości - jakie są rodzaje i jakie wybrać?

Utrzymanie pomieszczeń w sterylnej czystości to zadanie niezwykle trudne i być może nawet niewykonalne. Aczkolwiek z założenia, takie powinny być przecież szpitale, kliniki czy przychodnie, ponieważ obecność groźnych drobnoustrojów może się skończyć poważną infekcją.

Zachowanie czystości jest więc możliwe, lecz tylko wówczas, gdy posiadamy szereg skutecznych środków, jakie pomogą efektywnie zwalczać drobnoustroje.

Płyny do toalet

Warto dokładniej przyjrzeć się środkom czystości, jakie na co dzień używamy. Czy produkt przeznaczony do dezynfekcji muszli klozetowej naprawdę potrafi zniszczyć bakterie kałowe oraz liczne szczepy bakterii i grzybów? To jedno z najważniejszych zadań płynu do WC. Poza tym jednak, powinien także mieć właściwości kwasowe, które pomogą mu zwalczyć nierozpuszczalne w wodzie substancje mineralne, jak kamień. Twarda woda potrafi być prawdziwym problemem dla wszystkich urządzeń sanitarnych znajdujących się w łazienkach. Kamień oraz osad znacznie utrudniają bezawaryjną eksploatację, stąd konieczność ich regularnego usuwania. Wiele środków nie potrafi sobie z tym poradzić, ze względu na zbyt słabe składniki. Istotną cechą płynu do WC jest ponadto jego duża lepkość. W przypadku, gdy będzie zbyt rzadki i rozwodniony nie pozostanie długo na powierzchni muszli klozetowej, a jego użytkowanie minie się z celem.

Płyny do powierzchni silnie zabrudzonych

Istotnym środkiem czystości jest specjalny płyn przeznaczony do powierzchni bardzo silnie zabrudzonych. Mowa tu np. o gastronomii i przemyśle spożywczym, gdzie nieustannie gromadzi się tłuszcz oraz zabrudzenia pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Trudno je usunąć za pomocą standardowych środków czyszczących. Wymagają bowiem silniejszego składu. Jest to więc preparat zasadowy i silnie żrący, stąd podczas jego użytkowania konieczne będzie zachowanie wszelkich środków ostrożności, a prace należy przeprowadzać w rękawiczkach chroniąc skórę oraz oczy. Tego rodzaju produkty polecane są także w przemyśle samochodowym, w fabrykach przemysłowych itp., gdzie codziennością stają się zabrudzenia np. płynami eksploatacyjnymi.

Mydła w płynie

We wszystkich budynkach użyteczności publicznej powinna się znajdować toaleta wyposażona w niezbędne środki czystości. Niewątpliwie takim produktem jest mydło w płynie umieszczone w specjalnym dozowniku, najlepiej uruchomianym bezdotykowo. Mydło dobierane jest zwykle w zależności od potrzeb potencjalnych użytkowników. Dobrym rozwiązaniem jest uniwersalne mydło w płynie z gliceryną, które nie tylko skutecznie czyści bakterie i drobnoustroje, ale także chroni i nawilża skórę rąk. Różnorodność zapachów mydeł w płynie jest bardzo szeroka. Można bowiem wybierać począwszy od neutralnych, jak morski, skończywszy na egzotycznych lub zupełnie uniwersalnych, np. kwiatowy czy cytrusowy. Mydło w płynie umieszczone w toalecie publicznej ma jednak spełniać swoje najważniejsze zadanie, a mianowicie niszczyć bakterie i gwarantować niemal sterylną czystość rąk. Z pewnością, większość z nich skutecznie spełnia tę misję.  

Zobacz także: ekologiczne środki czystości - które wybrać?