Wczytuję dane...

Dlaczego mycie rąk jest ważne? Odpowiadamy

Czym grozi brak odpowiedniej higieny?

Nasze ręce posiadają własną mikrobiotę, czyli drobnoustroje, które są naszą florą stałą. Dotykając innych przedmiotów w różnych miejscach, nabywamy tak zwaną florę przejściową, która zostaje na naszych rękach. Mycie rąk jest ważne, ponieważ te drobnoustroje są przenoszone do naszej jamy ustnej i dróg oddechowych. Najczęściej do infekcji dochodzi podczas pocierania śluzówek nosa, oczu lub wkładanie brudnych rąk do buzi. Prowadzi to do zarażenia się tak zwanej choroby brudnych rąk takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz E, zakażeniem tasiemcem, bakteryjnym zapaleniem jamy ustnej oraz opryszczką, salmonellą, owsicą, zarażeniem rotawirusami. Te choroby objawiają się zazwyczaj bólem brzucha, nudnościami, wymiotami oraz biegunkami.

Jak myć ręce?

Właściwa praktyka mycia rąk sprzyja naszemu zdrowiu. Dłonie należy myć po każdym powrocie do domu, aby nie przynosić zarazków z miejsca pracy, komunikacji miejskiej, sklepu czy też szkoły. Dłonie trzeba myć przez co najmniej 30 sekund. Należy rozprowadzić mydło na powierzchnie wewnętrzne oraz grzbietowe, nie wolno zapominać o umyciu przestrzeni pomiędzy palcami oraz kciukach. Po dokładnym namydleniu należy spłukać mydło pod ciepłą wodą, a następnie dokładnie wytrzeć ręce do sucha. Ciepła woda i mydło mogą zabić do 90% bakterii znajdujących się na skórze.

Jak poradzić sobie w przypadku braku dostępu do mydła i wody?

Nie zawsze mamy możliwość umycia i zdezynfekowania dłoni. Podpowiadamy co zrobić w tej sytuacji. W podróży oraz w pracy często używamy specjalnych żeli, mokrych chusteczek oraz innych preparatów na bazie alkoholu etylowego o odpowiednim stężeniu. Produkty antybakteryjne posiadają w swoim składzie środki antyseptyczne – działające niszcząco na zasiedlające skórę bakterie. Mają one właściwości zarówno bakterio-, oraz grzybobójcze. Takie środki sprawdzą się w warunkach gdzie nie mamy możliwości umycia rąk, ale również po wizycie w miejscach narażonych na występowanie bakterii i wirusów.

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić zanim przejdziemy do dezynfekcji dłoni jest ich dokładne oczyszczenie z nagromadzonego brudu. W momencie kiedy nie mamy dostępu do wody, chusteczki nawilżone w tej sytuacji sprawdzą się idealnie.

Przez częste mycie i dezynfekowanie rąk, nasze dłonie mogą się wysuszyć. Temu objawowi towarzyszy ból, szczypanie, zaczerwienienia oraz nieprzyjemny świąd. Wysuszona skóra przyczynia się do zmniejszenia ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Dlatego ważna jest odpowiednia higiena i nawilżanie dłoni aby odpowiednio blokować przenikanie drobnoustrojów. Powinniśmy dbać o nawilżanie dłoni, każdorazowo po ich umyciu, poprzez stosowanie kremów nawilżających na bazie naturalnych kosmetyków.