Strefy w łazience - jak zaplanować łazienkę?
Projektowanie łazienki jest wyzwaniem dla każdego architekta wnętrz – głównie ze względu na ilość instalacji niezbędnych do wykonania, otwory rewizyjne oraz ustalenie układów wyposażenia wraz z pasującymi do niego dodatkami. Podczas planowania łazienki warto określić potrzeby domowników i zaplanować budżet na wykonanie całego remontu. Dobrą i powszechnie stosowaną praktyką jest także wyznaczenie poszczególnych stref, z których korzystać będą osoby zamieszkujące dany budynek. Sprawdź, jak zaplanować łazienkę i odpowiednio wyznaczyć jej strefy.
Od czego zacząć planowanie łazienki?
Kiedy w budynku ustalona zostanie liczba łazienek i ich wielkość dobrana do liczby i potrzeb mieszkańców, przychodzi czas na planowanie jej wyposażenia. Każdy element musi być dobrze dostępny, a korzystanie z poszczególnych mebli nie może zostać zakłócone. Przykładowo drzwi jednej z szaf zdecydowanie nie mogą blokować innych, a naprzeciwko wanny lub prysznica warto umieścić wieszak, na którym można powiesić ręcznik – to jednak podstawy. Co więcej, każdy z elementów znajdujących się w łazience musi odpowiadać preferencjom jej użytkowników. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, wiele marek wprowadziło do swojej oferty przykładowo wannę połączoną z prysznicem – posłuży ona zarówno do długich, jak i krótszych kąpieli.
Poruszanie się po łazience nie powinno być zakłócone przez umieszczone na jej środku meble i dodatki do wnętrz. Wszystkie szafki muszą zostać umieszczone jak najbliżej ściany, dzięki czemu możemy swobodnie dotrzeć do wszystkich stref łazienkowych. Zaleca się zrezygnować z niestabilnych ozdób, takich jak stojące figurki, które mogą stanowić zagrożenie w przypadku poślizgu na mokrej podłodze.
Jak podzielić strefy w łazience?
Wydzielenie stref w łazience pozwoli na jej lepszą organizację i sprawniejsze poruszanie się pomiędzy poszczególnymi meblami. Przemyślany układ łazienki sprawi, że będzie ona w pełni funkcjonalna. Jak zaplanować strefy w łazienkach i co powinno znaleźć się w każdej z nich?
- Strefa toalety osobistej to miejsce, w którym znajduje się umywalka lub dwie umywalki – w przypadku, gdy z łazienki korzysta większa liczba osób. Zadbaj także o dodatkową przestrzeń, w której umieścisz kosmetyki i przybory toaletowe. Przy umywalce koniecznie musi znaleźć się duże lustro, a pod stopami warto umieścić miękki dywanik.
- Strefa sedesu jest przestrzenią, w której należy zadbać o jak największą intymność i komfort. I w tej strefie pod stopami warto umieścić miękki dywanik łazienkowy, lub odgrodzić tę część przesłoną. Bezpośrednio przy sedesie koniecznie musi znaleźć się stojak na papier toaletowy.
- Strefa kąpieli – w tym miejscu znajduje się wanna lub prysznic. Można zdecydować się również na połączenie wanny z prysznicem.
Wygodna łazienka - o czym trzeba pamiętać?
Każda dobrze zaplanowana łazienka posiada wiele organizerów, koszyków, pudełek służących do przechowania kosmetyków, przyrządów do higieny osobistej i wiele innych przedmiotów, z których korzystamy na co dzień. Postaw je na półkach lub zawieś pod sufitem i zyskaj więcej miejsca na meblach. Jeśli w łazience zdecydowałeś się na szuflady, umieść organizery także w nich. Do tego celu doskonale sprawdzą się także te powszechnie wykorzystywane w szafkach kuchennych!
Oświetlenie – to ono ma niezwykły wpływ na komfort korzystania z łazienki! Rozplanuj je, umieszczając w łazience nie tylko światło główne, ale też mniejsze kinkiety nad lustrem, nad prysznicem, czy także w pobliżu toalety.
Jakie wymiary powinna mieć łazienka?
Prosta łazienka z prysznicem i podstawowym wyposażeniem powinna mieć około 4-5 m2. Taka wielkość pozwoli na swobodne korzystanie z każdej jej stref i umożliwi ich dobre rozplanowanie. Jeżeli decydujesz się na zamontowanie w swojej łazience wanny, powinna mieć ona zdecydowanie większy metraż. Zadbaj nie była ona mniejsza niż 6 m2. Największym wyzwaniem jest rozplanowanie małej łazienki – w tym celu zalecamy kontakt ze specjalistą, który wysłucha Twoich potrzeb i stworzy łazienkę Twoich marzeń.